Teknoloji

Yenilenebilir Enerji : Güneş Perdesi

Günümüzde, teknolojinin koşar adım ilerlediği gözlemlenmektedir. Bu durumun en son durağı ise Güneş Perdesi olmaktadır. Günlük enerji ihtiyacını karşılayan bu perde  evde, ofiste, otelde kısacası pencerenin olduğu her alanda kullanılabilir. Aynı zamanda ürettiği elektriği aküde depolayarak televizyon, bilgisayar,aydınlatma ve buzdolabı gibi cihazların daha tasarruflu bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Enerji Üretimi Sonrası Kullanım Alanı

Evlerde bulunan cihazlar hemen hemen her gün enerji sarf etmektedir.  Ancak bilim insanlarının geliştirdiği proje olan Güneş perdeleri sayesinde yenilebilir enerji kaynaklarının arttırılması ve güneş ışınının yalnızca tarla, çatı gibi alanlarda sınırlı kalmadan pencerelere kadar taşınması sağlanmıştır. Bu sayede  güneş enerjisi daha özgür bir kullanım alanına sahip olacak ve gereksiz enerji harcaması olmayacaktır.

Güneş perdesinin çalışma prensibi oldukça basittir. Üretilen elektrik aküde depolanır aküden inverter ile ev içerisinde kullanılabilecek seviyeye yükseltilir. Perdeden çıkan kablo güç kutusuna oradan da çıkan kablo prize takılır.Böylece perdenin ürettiği elektrik mekandaki diğer prizlere dağıtılır. Bu sayede evinizin içerisinde kendi ürettiğiniz elektriği kullanabilir duruma gelirsiniz.

Yaklaşık olarak 4 metrekare perde ile 1,4 KWh enerji üretimi mümkündür. Bu da demektir ki bu kadarlık bir enerji üretimiyle evinizdeki buzdolabınızı 14 saat ,televizyonunuzu 28 saat ve aynı zamanda 5 adet ampulünüzü 42 saat boyunca elektrik harcamadan kullanabilirsiniz. Aynı zamanda güç kutusunun üzerinde bulunan USB girişi sayesinde telefonunuzu şarj edebilir ve odanızı aydınlatabilirsiniz. Kendi ürettiğiniz elektrik ile dizinizi, maçınızı ve filminizi izleyebilir, bilgisayarınız ile istediğiniz kadar oyun oynayabilir üstelik yiyeceklerinizi de sıcak yaz aylarında soğutma imkanına sahip olabilirsiniz. Yaklaşık olarak 4 kişilik bir ailenin elektrik tüketiminin üçte biri böylelikle karşılanmış olur.

Elektrik üretimi gerçekleştirildiği esnada perdelerin açılıp kapanması, dikey perdelerin şeritlerinin açılarının ayarlanması ile oda içerisindeki ışık şiddeti ayarlanabilmektedir.Aynı zamanda farklı tarz kumaşlar ile perdenizin rengini ve kumaşını evinizin dekorasyonuna göre belirleyebilirsiniz.  Ayrıca perdelerinizin çalışmasını siz seçebilir, ister manuel , ister kumanda yahut mobil uygulama ile kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı