Teknoloji

Yerli Arabadan Sonra Yerli Kelepçe Geliyor

Elektronik izleme sisteminde kullanılan elektronik kelepçeler ve yazılımlar yurt dışından ithal ediliyor. Her sene büyük miktarda para ödenen bu kelepçeler ve yazılımlar artık ülkemizde üretilecek.

Yılda 20 Milyon Liralık İthalat Yapılıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamasına göre, yılda yaklaşık 20 milyon liralık ürün ithalatı yapılıyordu. Artık yakın bir gelecekte ilk kez kendi ürettiğimiz sistemi kullanacağız.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yazılı açıklamasına göre Sanayi İşbirliği Projeleri (SİP) ile teknoloji odaklı projeler üretilerek ülke içindeki imkanlar en üst düzeyde kullanılacak. 7 Şubat’ta Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret Anonim Şirketi (STM) ile Adalet Bakanlığı arasında bir tedarik sözleşmesi imzalandı.

İmzalanan sözleşmeye göre denetimli serbestlik altında bulunan kişilerin hükmedilmiş yükümlülüklerinin infazı sırasında rehabilite edilmeleri, toplumla bir araya gelmeleri, tekrar suç işlemelerinin önüne geçilmesi, halkın güvenliğinin sağlanması ve aldıkları cezanın yıpratıcı etkisini en aza indirilmesi amacıyla yıllardır kullanan cihazların ve sistemlerin milli imkanlardan faydalanarak üretilmesi planlanıyor.

Elektronik kelepçe, mağdur takip, ev hapsi sistemleri, anlık takip sistemi, alkol izleme sistemi ve bu sistemlerle alakalı yazılımların elektronik sistem kartları ülke içinde tasarlanıp geliştirilecek ve üretimi de yine ülke içinde yapılacak.

Yerli Elektronik Kelepçe Ne Zaman Kullanılacak?

Yıllardır şüpheli, sanık ve hükümlüleri izleme amacıyla yurt dışından tedarik edilen ürünler ve sistemler 31 Aralık 2020’ye kadar kullanılacak. Yerli ve milli sistem ve ürünlerin kullanılmasına ise 1 Ocak 2021 tarihinde başlanacak.

Sözleşme gereği, sözleşme bedelinin %68’i kadar bir tutarda yurt içi katma değer uygulanacak. Söz konusu geliştirmeler sadece Adalet Bakanlığı için değil Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi farklı kamu kuruluşlarının idarelerinde kullanılabilecek izleme ve takip sistemlerinin geliştirmeleri de yapılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, söz konusu elektronik kelepçelerinin iç açıcı görünmediğini ancak Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkenin modern ceza infaz sisteminde kullanıldığını belirtti.

Elektronik izleme sistemlerinin kadına şiddet olaylarında caydırıcı bir özelliğinin olduğunu belirten Varank, bakanlığın, kamunun gerçekleştirdiği alımlarda yerli ürünlerin tercih etmesinin önemsendiğini ifade etti. Bu gibi sistemlerin yerlileşme ve millileşme alanında önemli adımlar olduğunun belirterek bu sayede 20 milyon liralık ithalatın da önüne geçileceğinin altını çizdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı