Teknoloji

Yerli Görüntülü Görüşme Programı Geliştirildi!

Koronavirüs dolayısıyla görüntülü görüşmeye gösterilen ilgi oldukça arttı. Milyonlarca insan sosyal izolasyonun önemli olduğu şu günlerde sevdikleriyle, yakınlarıyla görüntülü görüşme sayesinde hasret gidermeye çalışıyor. Görüntülü görüşmenin oldukça önemli olduğu şu günlerde HAVELSAN harekete geçti ve yerli görüntülü görüşme programı HAVELSAN Diyalog geliştirildi.

HAVELSANtarafından geliştirilen programda Zoom ve Google Met gibi programlarda karşılaşılan sınırlamalar olmayacak. Geliştirilen program hem bilgisayar hem Android hem de iOS cihazlar üzerinde kullanılabilecek. Programda kişi ve süre sınırlaması olmayacak, aynı anda sınırsız kişi görüşmeye katılabilecek. Görüşmelerin süre kısıtlaması da olmayacak. Programda Uçtan uça şifreleme, ekran paylaşımı, güvenli sesli görüşme, güvenli video konferans, güvenli mesajlaşma, HD ve 4K görüntü desteği bulunuyor. Program siber güvenlik uzmanları tarafından da test edildi. Programın şu anda eğitim ve yargı alanında kullanıma hazır olduğu ifade edildi. Ayrıca programın bu ay içerisinde kullanıma açılacağı bildirildi.

Bir yandan da herkesin ilgiyle takip ettiği yerli solunum cihazı üretimi son hızla devam ediyor.. Son olarak yerli solunum cihazının üretim tarihi belli oldu. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü Yasin Akdere, ‘Yerli solunum cihazı (Sahra) Mayıs ayı içinde seri üretime geçerek, haftada 500 adet üretilebilecek’ dedi.

Akdere, “MKEK olarak cerrahi maske bilinen bez maskeden, haftada 6.5 milyon üretiyoruz. Askeri dikimevlerimiz ile Milli Savunma Bakanlığımızın haftalık bez maske üretimi 10 milyona ulaştı. İhtiyaç halinde kapasiteyi daha da arttırabilecek imkana sahibiz” ifadelerinde bulundu. Akdere, “Sahra” adı verilen yerli mekanik solunum cihazının Mayıs ayı içinde seri üretimine geçilmesini hedeflediklerini anlattı.

Geçtiğimiz günlerde Baykar Genel Müdürü Selçuk Bayraktar; Başakşehir Şehir Hastanesi’nde üretimini yaptıkları yerli solunum cihazı hakkında açıklama yapmıştı. Bayraktar “Mayıs ayında 5 bin cihaz hazır olacak” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bayraktar canlı yayında, “Öyle bir salgın sürecine girildi ki bütün dünya peşine düştü. Böyle bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız “Ben inanıyorum ki Türk mühendisleri bunu en iyisini en hızlı şekilde yapacaktır” diyerek bize güç verdi. Gece gündüz çalışılarak bu sonuç ortaya çıktı. Dünyada eşi benzeri görülmeyecek şekilde bu kadar cihazı üretip teslim ettik.Yüksek tempoda milli seferberlik ruhuyla yapıldı diyebiliriz. Bazı mühendis arkadaşlarımız bizi odaya kilitleyin. Bitirene kadar da çıkarmayın diyenler oldu. Bu solunum cihazı dendiğinde basit bir cihaz değil. Bilgisayar kontrollü cihaz ve binlerce satır yazılım var. Bütün bunlar en kritik bileşenlere kadar yerli olarak yapıldı. Çünkü dışarıdan temin edemiyorduk. İyi ki de edememişiz. Şuan hastalarımızda çalışıyor. 100 tane üretildi. Mayıs ayı ile bu sayıyı 5 bine çıkarmış olacağız. 5 bin adet üretmiş olacağız.’dedi.

Bayraktar açıklamalarına İHA ve SİHA’lardan sonra burada daha başka bir durum var. Bütün dünya bir hastalığın cenderesinde sıkışmışken ne yapabiliriz? İnsanlığa nasıl bir nefes olabiliriz? derken ortaya çıkan bir ürün. Bu tabi başka bir duygu.’şeklinde ifadelerde bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı