Teknoloji

Yerli Otomobil Üretildi Mi? Fiyatı Ne Kadar, Özellikleri Neler?

Gelişmiş ülkelerin öncülüğünde otomobil üretimi, birçok sektörün ilerlemesinde büyük etkiye sahiptir. Üretim, istihdam ve teknolojik gelişme üzerinde doğrudan etkisi olan otomotiv endüstrisi, ekonomi için stratejik öneme sahip. Ürettiği katma değerin ileri ve geri bağlantıları olan birçok sektörde olumlu etkileri vardır. Demir-çelik, gaz, elektrik ve yazılım gibi sektörlerden beslenen otomobillerin üretimi savunma, tarım ve ulaşım gibi alanların gelişmesine katkıda bulunuyor.

Dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan küresel otomotiv endüstrisi, dünyanın dördüncü en büyük ekonomisine karşılık geliyor. Dünya ticaretinde en büyük paya sahip olan sektörler arasında otomotiv endüstrisi 2015 yılında 1,3 trilyon dolar küresel ticaret üretmiştir. Dünyadaki otomobil üretiminin 2017 yılında 95 milyona ulaştığı ve 2020’de 100 milyon sınırına yaklaşacağı tahmin edilmektedir. İstatistiklere göre Türkiye, yaklaşık 1,5 milyon otomobil üretmekte ve otomobil sektöründe yıllık 32 milyar dolar civarında ihracat yapmaktadır. Türkiye yerel bir markaya sahipse bu sayı ciddi şekilde artabilir.

Türkiye Gibi Yeni Oyuncular İçin Bir Fırsat Penceresi

Otomotiv endüstrisi, gelişmiş teknolojiler, sürdürülebilir politikalar ve değiştirilmiş tüketici davranışlarından kaynaklanan küresel ölçekte değişim rüzgarındaki payına sahiptir. Özerk sürüş, elektrikli motorlar ve akıllı arabalar gibi yeniliklerin otomotiv endüstrisini yapısal olarak değiştireceği öngörülmektedir. Bu yeniliklerin ortaya çıkması ile birlikte hem üretici hem de sürücü açısından birçok değişiklik olacağı anlaşılmaktadır. Daha fazla enerji verimliliği sağlayan yeni modeller ve mevcut modeller yerine ileri teknolojiler kullanıldığında, bu modellerin payının özellikle gelişmiş ülkelerde artacağı tahmin edilmektedir. Bu değişim döneminde yeni otomobil markaları pazara daha az güçlükle girecektir.

yerli otomobil modelleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde, elektrikli otomobiller için yerel ve federal teşviklerin toplam miktarı bazı durumlarda 10.000 ABD dolarına ulaşmıştır. Ayrıca, kamusal alanda hizmet ve otopark ücreti de bu araçlar için ücretsizdir. Elektrikli otomobillerin genişlemesinin, dünyanın en büyük otomobil pazarlarına sahip olan İngiltere, Almanya, Norveç ve Fransa gibi aşağıdaki ülkelerde çarpıcı biçimde artacağı anlaşılmaktadır. Aynı zamanda, eğer hükümetler üretim ve satın alma için vergi indirimleri ve teşvikler tahsis ederse, elektrikli arabaların sayısı artacaktır. Aynı şekilde, Türkiye bu tür teşvik mekanizmalarını kullanarak elektrikli otomobil sayısını da artırabilir.

Türkiye’de otomotiv üretimi montaj işlemi ile üretilmekte ve motor ve şanzıman parçaları dahil olmak üzere yüksek kaliteli girdilerin çoğu diğer ülkelerden ithal edilmektedir. Bu durumun değiştirilmesinde yerli otomobilin üretimi önemli bir rol oynayacaktır. Mevcut yerli teknolojinin istenen düzeyde olmasına rağmen, yerli otomobil yatırımları, başlangıçtaki yüksek yatırım maliyetleri nedeniyle henüz tamamlanmamıştır. Ayrıca, son yıllarda yaşanan gelişmeyle birlikte yerli otomobillerin ilk seri üretiminin 2021 yılında Türkiye’de gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Düşük işgücü maliyetleri, vasıflı işgücü ve bir milyondan fazla yurtiçi satışla, Türk otomotivinin olduğu tahmin edilmektedir. yerli markanın üretiminde sanayi bir avantaja sahip olacak.

Tüketici talebi ve çevresel kaygılar nedeniyle, küresel otomotiv endüstrisi önümüzdeki yirmi yılda bir dönüşümün başlangıcında. Pazara giren yeni katılımcılar için olağanüstü fırsatlar olacak. Bu dönemde, pazara giren büyük markalar, sektörü küresel ölçekte yeniden dekore edecektir. Türkiye’de yerli otomobil markalarını uygulama motivasyonunu artıran bu bilinç durumu, yıllardır hayal edilmektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı