Teknoloji

Yerli Solunum Cihazı “Sahra” MKEK Tarafından Üretildi

Yapılan resmi açıklamaya göre Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından “Sahra” adı verilen yerli solunum cihazı üretildi. Seri üretimine başlanacak solunum cihazından kısa sürede 500 adet üretilmesi hedefleniyor.

Açıklamayı yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MKEK’yi ziyaretinde Sahra isim yerli mekanik solunum cihazını yerinde inceleyip MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere’den cihazla ilgili bilgi aldı. Sahra’nın Türk mühendisler tarafından tamamıyla milli imkanlar kullanılarak üretildiği belirtildi.

Yaptığı incelemeler sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Akar, korona virüsle mücadele kapsamında aralıksız bir mücadele verildiğine değindi. Milli Savunma Bakanlığı düzeyinde salgını önleyici veya giderici her türlü malzeme ve makinanın üretildiğini söyleyen Hulusi Akar bu çalışmaların Sağlık Bakanlığı ile birlikte koordineli bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Hedef Kısa Zaman 500 Adet Solunum Cihazı Üretmek

Birçok ülkeye yardım edildiğini iddia eden Hulusi Akar, yerli mekanik solunum cihazı Sahra’yı şu sözlerle duyurdu; “Bu arada tasarımı ve üretimi tamamen yerli ve milli olan Sahra mekanik solunum cihazını da üretmiş bulunuyoruz. Bu bir prototip. Önümüzdeki günlerde arkadaşlarımız bunları geliştirecek.” Solunum cihazının Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli prosedür ve testlerden geçmesinin gerekliliğini vurgulayan Akar. kısa zamanda seri üretime geçmek istendiğinin altını çizdi. Sahra’nın diğer ülkelerde üretilen solunum cihazlarına göre çok daha ucuza üretildiğini belirten Hulusi Akar kısa zamanda 500 adet solunum cihazı üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Korona virüsün akciğerlere etki etmesi sebebiyle sebep olduğu nefes darlığına yönelik kullanılması planlanan Sahra, hastanın temel solunum ihtiyacını giderecek. Cihaz sadece korona virüs tedavisinde değil solunum yetmezliği görülen her hasta üzerinde kullanılabilecek. Yerli solunum cihazı Sahra’nın öncelikli olarak ambulanslarda, yoğun bakımlarda ve evlerde kullanılması planlanıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı