Teknoloji

Yerli Solunum Cihazının Özellikleri Neler?

Corona virüsü salgını ile mücadele ülke olarak çeşitli önlemler almaya devam ediyoruz. Salgının önüne geçebilecek ve başarı sağlayan bir tedavi yöntemi henüz ne yazık ki yok. Aşı çalışmaları ve yeni tedavi yöntemleri üzerine dünya çapında bilim insanları çalışmaya devam ediyorlar. Virüs direkt olarak akciğerleri etkilediği için solunum yollarını zorlayan ve bu noktada ölümcül sonuçlara neden olabilen bir hastalık olarak tespit edildi.

Dünya çapında salgınla mücadele devam ederken İspanya, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde ölüm oranları rekor seviyeye ulaştı. Ölümlerin önüne geçmek bu noktada pek mümkün değil. Hastalığın hızla yayılması ve solunum cihazlarının ve hastane ekipmanlarının yetersiz kalması sonucunda herkes gerektiği gibi tedavi edilemiyor. Bu durumun ülkemizde yaşanmaması için çalışmalar başladı. Hastaların iyileşebilmesi için önemli olan solunum cihazları için yerli üretim çalışmaları çok kısa bir süre önce başladı. Seri üretime geçildiği ifade edildi. Bu süreçte bir ekip kuruldu.

Yerli Solunum Cihazının Özellikleri

Aselsan, Arçelik, Baykar Savunma ve Boisys mühendislerinden oluşan dev bir profesyonel ekip çalışmaları sürdürüyor. Bu süreç içerisinde solunum cihazlarının üzerinde yerli damgasının bulunması dikkat çekiyor. Bu Türkiye için bir ilk.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada ihtiyaç duyulan solunum cihazı desteği bu sayede ülkemiz sayesinde karşılanabilecek. Son teknoloji ile hazırlanan solunum cihazlarının işlevi büyük ancak kullanımı rahat olacak. Yoğun bakım ventilatörleri pilot düzeyde üretilerek kullanıma sunuldu ve oldukça başarılı olduğu tespit edildi. Bu süreçte son teknolojik ürünler kullanılıyor. Yakın zamanda seri üretimle yaşanabilecek bir krize karşı destek olunması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı