Teknoloji

Youtube Komplo Teorilerine İzin Vermiyor!

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini hissettirirken sosyal medya kullanımı da giderek arttı. Sosyal medya kullanımının artması ile birlikte gündeme ilişkin yanlış bilgiler veren hesapların ve kişilerin sayısı giderek arttı. Sosyal medya üzerinden çıkan dezenformasyonların pek çok kişiyi endişeye ve paniğe sürüklediği ortaya çıktı.

Sosyal medyada belge olmadan yapılan önemli paylaşımların doğru olmaması pek çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bu konuda sosyal medya platformları tarafından birtakım adımların atılacağı ve kısıtlamaların yapılacağı konuşuluyordu. İlk adımı atan mecra Youtube oldu. Belirlenen bir hesabın son dönemin gündemi olan koronavirüs salgını hakkında bazı komplo teorileri ürettiğini ortaya koydu.

Youtube Kanalı Kapattı

Youtube tarafından hesabın belirlenmesinin ardından bir adım atıldı ve sonunda belirlenen hesabın kapatıldığı  öğrenildi. Geçtiğimiz günlerde de Facebook tarafından hesabı silinen David Icke’nin benzer bir paylaşımda bulunduğu öğrenilmişti. Bu hesap 5G ile salgının bir ilişki içerisinde olduğunu herhangi bir belge olmadan paylaşılmıştı.

Sosyal medya hesaplarının yapmış olduğu paylaşımlarının bilinçsiz bir şekilde olması halinde salgınla mücadeleye zarar verdiği ve insanların yanlış yönlendirildiği öğrenildi. Youtube komplo teorileri ortaya atan bir hesabı silerek konu hakkında da bir açıklama yaptı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çalışmalara ve açıklamalara son derece ters iddiaların ortaya atıldığını ve bunlara karşılık herhangi bir kanıtın öne sürülmediği belirtildi. Kanalın bu süreçte daha fazla dezenformasyona neden olmaması için kapatıldığı belirlendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı