Teknoloji

Zoom ABD’deki Bazı Okullarda Yasaklandı

ABD’nin de aralarında bulunduğu dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde okullar kapatıldı, öğrenci ve öğretmenler evlerine gönderildi. Ancak bu durum öğrencilerin eğitim almalarına engel sayılmıyor. Özel okullar ve devlet sahipliğindeki eğitim kurumları uzaktan eğitime geçmiş durumdalar. Bunun için de aralarında Zoom’un da bulunduğu bir dizi uygulama kullanılıyor. 

Fakat elde ettiğimiz bilgilere göre şu sıralar hiç olmadığı kadar popüler olan Zoom, barındırdığı çeşitli güvenlik açıklarından ötürü ABD’nin New York şehrinde yasaklanması kararı alındı.

Kişisel bilgilerin güvenliği şüpheli

New York Eğitim Şubesi’nin sözcüsü Danielle Filson, basın mensuplarına verdiği demeçte “Öğrencilerimiz için güvenli ve korunaklı bir uzaktan eğitim deneyimi sunmak bizim için çok önemli. Ancak oluşan güvenlik endişelerinden ötürü okullarımızın Zoom kullanmaktan mümkün mertebe kaçınmaları gerekiyor” dedi. 

Tabii bu noktada Zoom’u yasaklamak çözüm değil, yerine alternatif bir program önerilmesi lazım. Bunun farkında olan sözcü “Uzaktan eğitim faaliyetlerinde kullanılabilecek birçok yeni program var. Şuan hem öğretmen hem de öğrenciler için en iyi uygulamayı anlık olarak belirlemeye çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Artık Microsoft’un yazılımı kullanılacak

Bundan böyle artık New York’ta okuyan tüm öğrenciler uzaktan eğitimi Microsoft Teams programı üzerinden alacak. Aynı özelliklere sahip olan bu yazılım gelişmiş güvenlik önlemleri almasıyla Zoom’a fark atıyor.

Bahsi geçen Zoom yasağı şehir genelindeki  bin 800’den fazla okulda eğitim alan 1.1 milyon öğrenciyi etkiliyor. New York belediye yönetiminin 2018 yılında kurduğu siber güvenlik birimi tarafından alınan bu karar öğrencilerin kişisel bilgilerinin güvenliğini sağlamak için alınmış.

Haksız da sayılmazlar, çünkü Zoom’da gerçekleştirilen videolu konferanslar iddia edildiği gibi uçtan uca şifrelenmiyor. Keza “Zoombombing” denilen saldırı yöntemiyle alakasız kişiler görüşmeleri sabote edebiliyorlardı. 

Öte yandan konuya ilişkin açıklamasına başvurulan Zoom sözcüsü herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı