Teknoloji

Zoom CEO’su 3 Ayda 4 Milyar Dolar Para Kazandı

Koronavirüs krizi dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişinin gelirini kaybetmesine yol açtı, ancak Eric Yuan bunun istisnalarından birisi. Şu sıralar popülaritesi hayli artan video konferans uygulaması Zoom’un kurucu ve CEO’su olan Yuan tabiri caizse paraya para demiyor artık. İnsanlar evlerine kapandığı için çalışma ortamı tamamen Zoom’a taşınmış durumda. Haliyle bu da NASDAQ borsasında işlem gören Zoom’un değerini arttırdı. 

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre şirketin en büyük hissedarlarından biri olan Yuan an itibariyle 7.5 milyar dolarlık bir servete sahip. Tabii bu bir tahmin, çünkü Business Insider tarafından ulaşıldığında Yuan geliri, kariyeri ve kişisel hayatıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı. Ancak öğrenilene göre kendisi günde 18 saat Zoom’da çalışıyormuş. 

İşte Eric Yuan’ın ilginç hikayesi…

49 yaşında servet sahibi oldu

Silikon Vadisi’nden şirketini yöneten 49 yaşındaki Çin asıllı Amerikan vatandaşı Yuan, The Financial Times’a göre Çin’in Shandong eyaletinde doğmuş. Anne ve babası maden mühendisi olan Zoom’un kurucusu üniversitede matematik okumuş. Mezun olduktan sonra 4 yıl boyunca Japonya’da çalışmış, ancak sonradan Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’ne taşınarak bir internet girişimine katılmış.

Vizesi 8 kez reddedilmiş

Fortune’un haberine göre ABD, Yuan’ın Kaliforniya’ya taşınmak üzere yaptığı vize başvurusunu 1997’de kabul etmeden önce tam 8 kez reddetmiş. O dönem Yuan henüz 27 yaşındaymış. 

Ülkeye ilk girdiği zamanlar çok az İngilizce konuşabiliyordu, o yüzden tüm zamanını kodlama ve yazılım geliştirme tarafına ayırdı. Nitekim CNBC’e verdiği demeçte kendisi o günleri “Birkaç yıl boyunca sadece kod yazıyordum ve inanılmaz yoğundum” diye anlatıyor. En büyük hobisi ise futbol oynamak. 

Zoom’u kurup halka açmadan önce Yuan, telekomünikasyon ekipmanları üreticisi Cisco Systems’in yönetim kurulu başkanıydı. 2007 yılında Cisco tarafından satın alınan video konferans uygulaması WebEx için de çalışmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı