Teknoloji

Zoom, Facebook’a Yasa dışı Veri Aktarımı Sağladı

Corona sebebiyle önemli bir uygulama haline gelen Zoom, mahkemelik oldu. Zoom, Facebook’a yasadışı veri aktarımında bulundu.

Corona virüs salgınının arttığı şu dönemde sokağa çıkma yasağı uygulanan veya virüs sebebiyle önlem amaçlı evinden çıkmayan insanlar birbirleri ile uygulamalar üzerinden haberleşmekte. Bu uygulamalardan biri olan Zoom’un kullanımı özellikle son dönemlerde artmış durumda.

Güvenli görülmesi sebebiyle özellikle ABD’li yöneticiler tarafından sıkça tercih edilen Zoom’un kullanımı dünya genelinde oldukça artmış durumda. Ancak bugün itibariye çıkan skandal haber herkesi şaşkına uğrattı. Son dakika bilgisine göre Zoom kullanıcıların bilgilerini kendi izinleri olmadan en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’la yasadışı bir şekilde paylaşıyor.

Bu son dakika haberiyle birlikte görüntülü arama uygulaması olan Zoom’a Kaliforniya Federal Mahkemesi tarafından dava açıldı. Dava dosyasındaki açıklamada “Zoom, kullanıcılarına yetersiz güvenlik önlemleri kullanacağını ve kişisel bilgilerin, yetkisiz bir şekilde üçüncü tarafın izlemesine izin vereceğini bildirmiş olsaydı kullanıcılar, Zoom’u kullanmaya istekli olmazdı” ifadeleri kullanıldı.

Daha önceden Electronic Frontier Foundation, adlı kuruluş tarafında kullanıcıların yaptığı bazı görüşmelerin yönetici kadrosundan kişiler tarafından izlenmesine izin verildiği konusunda bir uyarı yapmıştı. Ama buna rağmen gerek siyasi toplantılarda gerekse işletmeler tarafından kullanılmaya devam edildi.

Zoom Tarafından Açıklama Geldi

Açıklamada Zoom’un başlangıç aşamasında uygulamaya ulaşma konusunda kolaylık sağlamak için Facebook Hesabı ile giriş yapma imkanı sunduğu söyleniyor. Daha sonra Facebook’un bu uygulama üzerinden bilgiler çektiğinin farkına vardıklarını ve bu özelliği iOS’tan kaldırdıklarını belirttiler.

Yine Zoom tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook’un kullanıcıların cihaz modeli, işletim sistemi gibi bilgilere ulaştığı bildirildi. Veri güvenliğinin sağlanması için cihazlarına gelen son güncellemeyi yapmalarının gerektiğinin de altı çizildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı