Teknoloji

Zoom Kullanıcılarına Büyük Şok! 530 Bin Kişinin Bilgileri Çalındı!

Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok kişinin evde kalması, işlerin ve eğitimlerin uzaktan destekle gerçekleştirilmesini sağladı. Bu süreçte toplantılar ve çeşitli görüşmeler görüntülü olarak uzaktan destekli bir şekilde gerçekleştirilmeye başlandı. Zoom gibi çevrim içi olarak konferans hizmeti veren uygulamaların kullanım alanları her geçen gün biraz daha artmaya başladı.

Çevrim içi konferans programları arasında en çok tercih edileninin ise Zoom olduğu belirlendi. Ancak uygulama hakkında son zamanlarda çeşitli iddialar gündeme gelmeye başlamıştı. Bu iddialar çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hem eğitimlerde hem de toplantılarda uygulamanın kullanmasına yasak getirilmişti.

530 Bin Kullanıcının Kişisel Bilgileri Çalındı

zoom uygulaması

Popüler olan video konferans uygulamasının sanıldığı kadar güvenilir olmadığı ortaya çıktı. Siber bir güvenlik kuruluşu olan Cyble tarafından yapılan bir araştırma kullanıcıların da büyük şaşkınlık yaşamasına neden oldu. Yaşanan sızıntı sonrasında kullanıcıların mail adresleri, telefon numaraları, kişisel toplantılar için kullanılan bazı özel bağlantıların ve şifrelerinin de bu süreçten etkilendikleri belirlendi.

Büyük şirketlerin bu bilgi sızıntısından etkilenmiş oldukları ortaya çıktı. Yapılan ilk değerlendirmelere göre uygulamayı kullanan kişiler arasında 530 bin kişinin siber hırsızlık olayından etkilendikleri açıklandı. Aynı şifre ve mail adresleri ile kayıt olunan başka siteler için uyarı yapan uzmanlar şifrelerin yeniden güncellenmesi gerektiğine vurgu yaptılar. Çalınan özel bilgiler ve şirket bilgileri sayesinde pek çok siber dolandırıcının şirket içinde istenmeyen ve beklenmeyen işlemler yaptıkları belirlendi.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı