Teknoloji

Zuckerberg ve Muhafazakarlar Arasındaki İlişki Mercek Altında

Amerika başkanlık seçimlerine bir yıl kala, sosyal medyanın başkan adaylarının kampanyalarındaki rolü, önemli bir gündem maddesi olarak seçim tartışmalarındaki yerini koruyor.

Politico gazetesinin yayınladığı bir haber ise bu tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in temmuz ayından bu yana muhafazakar çizgiye yakın kişilerle yaptığı söylenen görüşmelerin haberleştirildiği raporda, Zuckerberg’in, aralarında gazetecilerin, televizyoncuların ve Cumhuriyetçi Parti’den vekillerin bulunduğu kimselerle kendi evinde verdiği küçük akşam yemeği toplantılarında, basına kapalı bir şekilde bir araya geldiği yazıldı.


Amerika’nın önemli siyasi haber ajanslarından Politico’nun kaynak olarak kullandığı isimsiz bir yetkili, toplantılardaki gündem maddelerinin muhafazakar kampanyalara sağlanabilecek imtiyazlar, genel olarak siyasi kampanyaların yaşadığı dezenformasyon problemi, sosyal medyadaki algı yönetimi, çeşitli ortaklık görüşmeleri ve veri gizliliği olduğunu belirtti.


Facebook, kurumsal olarak henüz iddiaya bir cevap vermezken, Zuckerberg kendi Facebook sayfasında paylaştığı yazıda “Bugün basında, muhafazakar düşünce adamlarıyla, politikacı ve medya yöneticileriyle görüştüğüme dair yazılanları gördüm. Açıkçası, bir çok farklı konuda çok geniş spektrumdan insanlarla görüşüyorum” ifadesini kullandı. Zuckerberg’in bu kulis çalışmalarının altında yatan nedenlerden birinin de Amerikan Başkanı Donald Trump ve yakın çevresinde, büyük sosyal medya şirketlerinde muhafazakarlara karşı bir tutum takınıldığına dair izlenimlerin yer alması olduğu konuşuluyor.


Facebook’ta yer alan seçim kampanyalarındaki dezenformasyon/doğru bilgi ayrımının ne ölçüde sağlanabildiği tartışması, ülkedeki politik gündemin en önemli başlıklarından biri. Sosyal medya devi, şirketin üçüncü parti gerçek denetleyiciliğinin  zayıflığıyla eleştiriliyor. Dezenformasyon yayan reklamlar, geçtiğimiz haftasonu alışıldık olmayan bir siyasi kampanyaya da konu oldu.

Demokrat Parti’nin başkan adaylarından Elizabeth Warren, sosyal medyada yer alan kampanyalardaki dezenformasyonu protesto etmek maksadıyla kasti olarak yanlış ifadeler içeren bir Facebook kampanyası başlattı.
Öte yandan toplantılar hakkındaki sorular üzerine, Trump cephesinden de yanıt geldi. Kıdemli bir yönetim yetkilisi, “Beyaz Saray, Facebook’tan yapıcı bir rol üstlenmesini ve anlamlı adımlar atmasını bekliyor.” dedi.
Tüm bu söylenti ve haberlerin ardından bir başka sosyal medya platformu Twitter’da daha önce başlamış olan #DeleteFacebook hashtag’i, yirmi binden fazla atılan tweet ile Amerika’daki Trend Topic listesinde 2. sıraya tırmandı.

Kaynak
https://www.cnet.com/news/facebook-ceo-mark-zuckerberg-responds-to-report-hes-been-meeting-with-conservatives/
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı