Yaşam

1000 Yıl Yaşamak Mümkün Olabilir!

Ortalama insan ömrünün uzadığına dair yapılan araştırma ve tartışmalara yepyeni bir çalışma daha katıldı. Bu çalışma; insan ömrünün 1000 yıl olabileceğini  ve 1000 yaşına kadar yaşayacak ilk insanın muhtemelen doğduğunu öngörüyor.

İngiliz biyomedikal gerontolog Dr. Aubtey de Grey, SENS Araştırma Vakfı’nda yapılan çalışmalar sonucunda yaşlanmanın önlenebileceğini açıkladı. 2009 yılında California’ya da kurulan SENS Araştırma Vakfı, yaşlanmayı geciktirmek hatta durdurabilmek adına çalışmalar yaptığını ve yaşlanmanın önüne geçilebileceğini duyurdu.

Bu ses getiren ve tartışmalı alanda çeşitli çalışmalar yapan bir diğer uzman ise; Kore’li Joon Yun isimli doktor. Yun’un bir hayvanın kalbini sağlıklı tutarak o hayvanın ömrünü yüzde 50 oranında artırabilen iki kişiye 500 bin Dolar ödül vereceğini açıkladığı iddia ediliyor.

1000 Yıl Yaşamak Mümkün Olabilir!

İnsan vücudundaki moleküler ve hücresel hasarın onarılması için yapılan çalışmaları Bulletproof Coffee’nin kurucusu olan Dave Asprey ve daha birçok bilim adamı da çeşitli araştırmalarla destekliyor.

Asprey ; günde 100 adet besin takviyesi alıyor ve gelecekte eklemlerine ve organlarına düzenli olarak kök hücre enjekte etmeyi planlıyor. Asprey bu şekilde gençliğini koruyabileceğine inanıyor.

Yaşlanma Durdurulabilir Mi?

Bu araştırmalar ışığında bakıldığında Dr. Aubtey de Grey liderliğindeki SENS Vakfı’nın ve birçok bilim adamının yaşlanmayı durdurmak ile birlikte aslında daha çok ölümü geciktirmenin yollarını aradığı aşikar. Olaya yalnızca yaşlanmayı geciktirmek olarak bakıldığında genel olarak akla ilk gelen bir takım estetik müdahaleler oluyor. Oysaki SENS Vakfı olaya çok daha derin hücresel bir çalışma ve bambaşka bir teknolojik boyut ile yaklaşıyor. Örneğin araştırmalarda, 20 yaşındaki insanların ölüm oranının binde bir olduğunu belirtiliyor ve bu çıkarımdan yola çıkarak, eğer bir insanın 20 yaşındaki fiziksel özellikleri korunabilir ise yaklaşık 1000 yıl yaşanmasının mümkün olduğu iddia ediliyor.

1000 Yıl Yaşamak Mümkün Olabilir!

Ancak birçok tartışmalı konuda olduğu gibi bu yaşam uzatma araştırmalarına şüpheyle bakan geniş bir kitle de mevcut. De Grey’in iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu düşünen birçok bilimcinin olduğu da biliniyor.

Ayrıca teknolojik gelişmeler sayesinde, bu pahalı tedavilerle 1000 yıla kadar yaşayabilen varlıklı insanların yanı sıra bu tedavilere maddi gücü yetmeyenlerin ölmesinin kabul edilemez olduğu ve bunun önemli bir etik sorun oluşturacağı düşünülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı