Yaşam

2020 Yılının İlk Süper Ay’ı İçin Geri Sayım Başladı!

2020 yılının etkileyici doğa olaylarından birisinin gerçekleşmesi için geri sayım başladı. Uzun zamandır meraklıları tarafından beklenen Süper Pembe Ay, gökyüzünde oldukça heyecanlı görüntülere neden olacak. Adeta bir görsel şölen sunması bekleniyor.

Dünyanın neredeyse her bölgesinde koronavirüs salgını devam ediyor. Pandemi haline gelen ve dünyanın mücadele ettiği bu süreçte gündemden biraz olsun uzaklaşmak, rahatlamak ve farklı bir doğa olayına şahit olmak isteyenler için heyecanlı süreç başladı. Ay’ın dolunay olduğu hali her ay bir kez görülebiliyor ancak Süper Ay çok daha farklı ve heyecanlı bir dönemi işaret ediyor. Ay’ın dünyaya en yakın olduğu an Süper Ay olarak isimlendiriliyor.

Süper Ay’ı 7 Nisanda Görebilirsiniz!

pembe süper ay

7 Nisan tarihinde görülecek olan Süper Ay 2020 yılında ayın görülebilecek en güzel görüntüsünü oluşturacak. Çok yakın ve parlak olarak görülmesi bekleniyor. Aslında bir anlamda ‘Süper Pembe Ay’ olarak da isimlendiriliyor. Bu ismin nedeni, kuzey yarımkürede bahar ayının ilk dolunayının gerçekleşmesi sebebiyle verildiği ifade ediliyor. Pembe denilmesinin nedeni ise ABD ve Kanada’da ilkbahar aylarında ilk kez açan Phlox subulata isimli çiçeğin renginden yola çıkılarak isme eklendiği ifade ediliyor.

Gerçek ve iyi bir teleskop ile bakıldığı zaman aslında Ay’ın renginin pembe olduğunu görmek ancak çıplak gözle bakanlar bu rengi genellikle turuncu olarak görebilecekler. Bu doğa olayına 7 Nisan gecesinde ve 8 Nisan sabah saatlerinde görmek mümkün. Ancak kaçıranlar için bir müjdemiz daha var! Mayıs ayında bir Süper Ay görüntüsü ile yeniden karşılaşacağız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı