Yaşam

Açık Ofiste Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?

Corona virüsü salgınının Türkiye’de görülmeye başlanması büyük tedirginlik yaratıyor. Devamlı olarak toplu taşıma araçlarını kullanmak ve açık ofiste çalışmak zorunda olan kişilerde Corona virüsüne yakalanma korkusu başlarken, Corona virüsünden nasıl korunulur sorusu herkesin gündeminde birinci sırada yer alıyor.

Corona virüsü salgınından korunmak için önerilerde bulunan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne ek olarak Northwell Health Global Sağlık Direktörü Dr. Eric Cioe-Pena’nın tavsiyelerinin derlendiği bu yazıda, virüse karşı alınması gereken en önemli tedbirler yer alıyor.

Ofiste Corona virüsü tehdidinden korunmak için alınabilecek önlemler şu şekilde:

  • Ellerin sık sık ve sabunla yıkanması gerekiyor. 

Corona virüsü salgınından korunmak için alınması gereken önlemler arasında bu, belki de en önemli madde olabilir. Ellerimiz devamlı olarak farklı yüzeylere temas ediyor. Bu esnada eller, göz, burun ve ağızla temas ettiği takdirde Corona virüsü ile enfekte olma riski başlıyor. Bu riski azaltmak için ellerin sık sık, sabunla ve en az 20 saniye boyunca yıkanması öneriliyor. 

Açık Ofiste Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?
  • El yıkamak mümkün değilse, el dezenfektanı kullanmak da işe yarıyor.

El dezenfektanı genel olarak ellerin yıkanmasının mümkün olmadığı durumlarda öneriliyor. En az yüzde 60 alkol oranı bulunduran el dezenfektanlarını kullanılmak su ve sabuna denk bir alternatif olmasa da yine de kayda değer bir fark yaratıyor.

  • Çalışma alanını temiz tutmak gerekiyor.

Koronavirüs salgınından korunmak için yalnızca elleri dezenfekte etmek yeterli olmuyor. Aynı zamanda günün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofisimizdeki çalışma alanlarını da sık sık temizlemek gerekiyor. Klavye, fare, telefon vb. yüzeylerin dezenfektan mendillerle silinmesi öneriliyor.

  • Ortak kullanılan yüzeylere çıplak elle temas etmekten kaçınılması gerektiği belirtiliyor.

Corona virüsü salgınından korunmak için alınabilecek en önemli tedbirlerden biri de kapı kolu ve benzeri alanlara çıplak elle temas etmemekten geçiyor. Tek kullanımlık bir peçete veya eldiven, teması engellediğinden oldukça yararlı.

Açık Ofiste Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?
  • Yüze dokunmamak için çaba sarf edilmesi şart.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışma gösteriyor ki, insanlar bir saat içerisinde ortalama 24 kere yüzlerine dokunuyor. Bu temasın %44’ü göz, burun ve ağız bölgesinde gerçekleşiyor. Corona virüsü salgınından korunmak için ellerin yüzden uzak tutulması dikkat edilmesi gereken bir numaralı kural.

  • İş arkadaşlarınızla fiziksel temastan kaçınılması gerekiyor.

Corona virüsü salgınından korunmak için insanlarla karşılıklı temasları sınırlandırmak da şart. Tokalaşma, sarılma ve benzeri fiziksel temasları bir süreliğine rafa kaldırmak Corona virüsü salgınına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Açık Ofiste Corona Virüsünden Nasıl Korunulur?
  • İş yeriniz evden çalışmaya izin veriyorsa bu seçeneğin değerlendirilmesi enfeksiyon riskini düşürüyor.

Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız evde kalmanız şart. Eğer hasta değilseniz de hem kendi sağlığınız adına hem de taşıyıcı olma riskine karşın evde çalışıp çalışamayacağınızı öğrenmek iyi bir seçenek olacaktır.  

  • Tedbiri elden bırakmamak fakat sakin kalmak büyük önem taşıyor.

Koronavirüs salgını hızla yayılsa da kişinin soğukkanlılığını kaybetmemesi oldukça önemli. Dr. Cioe Pena insanların Corona virüsü salgınına yakalanmaları durumunda bile %99,5 oranında iyileşeceklerini belirtiyor. Bu sebeple panik yapmamak, süreci daha mantıklı bir şekilde yönetmek adına büyük önem taşıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı