Yaşam

Adalet Bakanı Wikipedia Hakkında Açıklama Yaptı

Ülkemizde halen erişim engeli bulunan Wikipedia’nın erişim engelinin kaldırılması gerektiği Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanmıştı. Aradan geçen zamanın ardından erişim engeli kalkmadı. Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanı açıklama yaptı. 

Yaklaşık iki yıldır ülkemizde yasaklı olan Wikipedia geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Wikipedia’nın bu başvurusunun ardından davayı görüşen Anayasa Mahkemesi Wikipedia’nın erişim engelini hak ihlali olarak görmüş ve siteye olan erişimin açılmasına karar vermişti. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı ile birlikte ülkemizde 2017 yılından beri kapalı olan Wikipedia’nın yeniden açılabileceğine dair umutlar yeşerdi. 

Pek çok kişi Wikipedia’nın yeniden açılacağı tarihi beklerken kararın açıklanmasının üzerinden haftalar geçti ancak siteye erişim halen açılmadı. Wikipedia Türkiye’nin erişim engelini kaldıracağı günü beklerken konu ile ilgili açıklama Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den geldi. Gül açıklamasında “Yargı hiçbir yerden ve hiçbir kimseden emir almaz. Yargının emir alacağı tek yer; Anayasa ve kanunlardır.” diyen Bakan Gül, “Yargı, hiçbir ideolojinin, şu ya da bu grubun değil, sadece hukukun emri altındadır. Bu anlayışa aykırı her türlü girişimin karşısında olacağımız da bilinmelidir.” Diyen gün açıklamasının devamında, “Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklanınca Wikipedia açılacaktır.” dedi. 

Gül’ün bu açıklamasının ardından Wikipedia’nın açılması için gerekli olan gözler, Anayasa Mahkemesi’nin açıklayacağı gerekçeli karara çevrilmiş oldu. Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı ne zaman açıklayacağı ise şimdilik bilinmiyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı