GündemYaşam

Airbnb Salgından Kötü Etkilendi!

Corona virüs salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu durum seyahat kısıtlamalarının getirilmesine neden oldu. İnsanlara yetkililer tarafından sürekli uyarılar yapılıyor. Evde kalmaları yönünde uyarılar ve baskılar artarken salgından en çok etkilenenlerden biri de Airbnb oldu.

İnsanların konaklama ve kiralık mekan seçme konusundaki ihtiyaçlarına yanıt veren uygulama son dönemlerde büyük bir krizin eşiğine gelmiş durumda. Turizm sektörü salgın korkusu neredeyse son zamanlarda neredeyse durma noktasına gelmiş. Bu süreç içerisinde bir iş ağı bulunuyordu. Yeni kararlar sonrasında işe alımlar durduruldu. Salgının etkilerinin hafiflemesi için destek verecek olan şirket pazarlama ağını da bir süre boyunca durdurmayı amaçlıyor.

Maaşlar Ödenmeyecek

Çalışanlara bir süre boyunca maaş verilmeyeceği açıklandı. Şirket yöneticileri maaş almaya devam edecekler ancak bu süreç içerisinde 6 aylık periyot belirlendi ve maaşların yarı yarıya indirilmesine karar verildi. 2020 yılında her yıl olduğu gibi çalışanlara yıllık ikramiye ve primler verilmesi planlanıyordu ancak kriz ortamında bu durumun artık mümkün olmadığı belirlendi. İşe alım sürecinin durdurulması ve maaş ödemelerinin aksaması ile birlikte kritik pozisyonlarda bulunan kişiler hariç pek çok kişi olumsuz etkilenecek.

Airbnb yılın halka açık teknoloji sitesi olarak gösteriliyordu. Sürekli olarak büyüyen şirket corona virüsü salgını sebebiyle tüm alanlarda işlerini kısıtlamak zorunda kaldı. Geçtiğimiz yılın ilk 9 aylık döneminde 322 milyon dolar kayıp veren şirket 2018 yılında büyük bir yükselişe geçmişti. 2018 yılı içerisinde 200 milyon dolarlık kar açıklamış ve ardından buna güvenerek tüm harcamalarını artırdığını belirtmişti.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı