Yaşam

Akdeniz Karadul Örümceği Nedir?

Tehlikeli bir örümcek türü olan karadul örümceği yaygın olarak Akdenize kıyısı olan bölgelerde görünür. Yaşam alanlarımızın bir çoğun bir çok örümcek türü bulunur. Aynı zamanda dini olarak örümceklere zarar vermek toplumumuzda hoş karşılanmayan bir durumdur. Fakat bazı canlılar, oldukça tehlikedir ve bize zarar vermeleri durumunda ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Örümcekler genellikle su ve sıcaklık dengesi kurabilecekleri yerlerde yaşarlar. Besinlerini ağlarına takılan hayvanlardan karşılarlar. Karadul örümceği siyah ve parlak bir örümcektir. Zeytin tanesini andırır. 8 gözlü ender bir türdür, çok yaygın karşımıza çıkmazlar zehri çok tehlikelidir. Bazı kaynaklarda karadul örümceği en zehirli örümcek olarak bahsedilse de bu doğru bir durum değildir. Karadul sadece eşini yemesinden dolayı kötü anılan bir örümcek türüdür.

Karadul Örümceği Özellikleri

Akdeniz’e kıyısı olan bölgeler de yaşar. Suyu ve sıcaklığı seven bir türdür ve yaklaşık olarak 4 cm büyüklüğündedir. Ortalama yaşam süreleri 1-3 yıl olarak tespit edilmiştir. Theridiidae familyasında yer almaktadır. Eklem bacaklı canlılar sınıfında yer alır, zorlu yaşam koşullarında hayata tutunabilen bir canlıdır. En sık rastlandığı bölge Güney Amerika bölgesidir. Bu bölgede çeşitli yerlere ağ kurar ve böceklerden beslenir. Zaman zaman insanların yaşam alanlarının gelişmesi ile insanlara da saldırmak zorunda kalmıştır. Karadul Örümceği Zehri her insanı öldürebilecek güçte değildir fakat bazı insanları sokması sonucunda ölümle sonuçlanmaktadır.

Karadul Örümceği Sokma Belirtileri

Karadul örümceği tarafından sokulan kişilerde;

  • Mide Bulantısı
  • Baş Dönmesi
  • Ateş
  • Kas Ağrısı
  • Halüsilasyon

gibi net belirtiler yaşayacaksınız. Bu durumda yapmanız gereken ilk iş bir sağlık kuruluşuna gidip destek almak olacaktır. Çünkü zehir karşısında panzehir uygulanmazsa tüm vücudunuza bulaşan zehir felç geçirerek ölmenize sebep olacaktır. Çok ciddi bir acı ile can verirsiniz. Bu sebepten bu tarz şüpheniz olması durumunda hızlı bir şekilde tıbbı yardım alın.

Neden Karadul Denir?

Karadul örümceği adını, çiftleşmeden sonra dişisini yemesinden alır. Yani çiftleşmenin tamamlanması ile erkeğini yer ve hayatına dul bir şekilde devam eder. Dünyada her yıl karadul örümceği sokmasından dolayı 35 kişi ölmektedir. Yaygın olmasa da bu kadar insan öldürmesi ilerisi için tehlikeli bir durum olabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı