Yaşam

Albert Einstein’ın Bilinmeyen İcatları

Albert Einstein öyle bilim insanıdır ki yapmış olduğu icatlar bulduğu keşifler diğerlerinin arasına kaynayıp gidiyor ve bazıları kadar konuşulmuyor. Albert Einstein bilinen izafiyet teorisinin dışında da pek çok mükemmel derecedeki buluşa imza attı. Şimdi sizlere bunu da mı o icat etmiş diyeceğiniz buluşlardan bahsedeceğiz.

GENİŞLEME ÖZELLİĞİNE SAHİP TAKIM ELBİSE

Hepimiz hayatımızın illaki bir döneminde kilo alıyor ve o çok severek aldığımız pantolonun ya da güzel elbisemizin içerisine girmekte zorlanıyoruz. Albert Einstein ise bunu düşünerek mükemmel bir icat yapmış. Yaptığı takım elbisede iki set halinde düğmeler var birini normal günlerde kullanabildiğiniz gibi diğerini ise çok yediğiniz zamanlarda oluşan şişlikten sonra kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu ceket genişleme yapabilen kol detaylarını da sahip. Bizim için bulunmaz bir nimet.

SES KAYDETME CİHAZI

Albert Einstein’in geleceğe yönelik düşünüp yaptığı başka bir icat daha. Ürettiği ses kayıt cihazı aslında bir tür eloktromanyetik ses üretme cihazıydı. Bugünkü sinemaların temelin bu cihazlar oluşturmuş diyebilir miyiz?

OTOMATİK ÇALIŞIP POZLAMA YAPABİLEN KAMERA

Tabi ki de bu icatları o yıllarda düşünmek bile olağanüstü gelmiştir. Albert Einstein o yıllarda ileri görüşlü ve araştırmacı biri olduğu için otomatik olarak ayarlama yapılabilen ve ışık miktarına dayanabilen bir kamera üzerinde yoğunlaşmış. Bu konuyla ilgili başka bir bilim insanı ile ortaklaşa çalışmış ve bu kameranın patentini almıştır.

EINSTEIN-SZILARD İHTİYAÇ ÜZERİNE YAPILAN BUZDOLABI

Şimdiye kadar saydığımız tüm icatların küçük büyük insanlık tarihine çok büyük faydaları olmuştur ve ihtiyaç halinde düşülmüştür. Einstein’ın yapmış olduğu bu buzdolabı icadı da diğerleri gibi bir ihtiyacı kapatmak için düşünülmüştü.  Bir zamanlar ortaya çıkan ve insanları zehirlediği iddiası dönen buzdolaplarından sonra Einstein işe girişir. İcat ettiği buzdolabına adını da verdiği öğrencisi olan Leo Szilard ile sabit basınç ile çalışan bir buzdolabı fikrine yoğunlaşır. Bu icat ile patent alarak günümüz üretimlerinin de önünü açarlar. Buldukları dahiyane fikirlerden biride buzdolabının çalışabilmesi için içinin soğuk dışının ise sıcak tutulabilmesiydi. Bu bilgi ile harika bir fikre imzalarını atarlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı