Yaşam

Amazon Türkiye 1.Yılını Dolduruyor Beklentiler Karşılandı Mı?

Türkiye macerasına bir yıl önce başlayan Amazon, dünya üzerindeki e-ticaret başarısını ülkemizde de göstermek istemekte. Eylül 2018’de Türkiye’ye gelen ticaret devinden beklentiler oldukça yüksekti. Peki, Amazon beklentileri karşıladı mı?

2017 Yılından Eylül 2018’e Kadar Sessiz Kaldı

ABD’de e-ticaret başarısından söz ettiren amazon, ülkemize ne zaman gelecek söylentilerinin yayılmasına neden olmuştu. Türkiye’ye geldiğinde de büyük ses getirmesi beklenen, yerli firmaların da kendisini takip etmesi beklenen bir platformdu. Ancak beklenenler şimdilik gerçeğe dönüşmedi.

2017 yılında beklentilere, ‘Türkiye’de de hizmet verebiliriz’ şeklinde karşılık veren dünya devi, uzun süre sessizliğini bozmadı. Ardından ses getirmeden sertifikalarını alarak markalarının tescilini yaptırdı. Eylül 2018 ayına geldiğimizde ise amazon.com.tr adresinden resmi olarak hizmet vermeye başladı.

Köklü Değişim Adımı Gelmedi

Bir yılını dolduran firma, ülkemizdeki beklentilere karşılık veremedi. Açılışını istenen büyük kitlelere duyurmaması, başarısız olmasının en önemli nedeniydi. Ayrıca ürün çeşitliliğinin yetersiz, rakiplerine karşı fiyat avantajının yok denecek düzeyde olması başarı olasılığını düşürdü. Sipariş ve teslimat sürecindeki sıkıntılar da cabası. Bu nedenlerle Türkiye’de eleştirilerin odağında olan Amazon, halen köklü bir değişikliğe gitmedi.

Amerikan pazarının başarılı e-ticaret sitesi Amazon, basit bir site olarak kaldı. Bir yılda yapılan en önemli değişiklik aynı gün teslimat yapılabilmesi oldu. Ancak artık bütün platformların neredeyse hepsi aynı hizmeti vermekte. Dolayısıyla Amazon denildiğinde akla gelen yalnızca bir internet ticaret sitesi olduğu.

Ülkemize Beğenilen Ürünlerini Getirmemesi Başarıyı Etkiledi

Amazon’un Türkiye pazarında tutulmamasının sebepleri arasında markanın tescilli ürünlerinin ülkemize henüz gelmemesi de bulunmakta. Amazon Prime, Amazon Fire ve Firely gibi ürünleri bekleyen kullanıcıların yaşadığı hayal kırıklığı, siteye olan ilgiyi azaltmakta. Şirketin diğer ürünleri arasında Amazon Echo, EchoDot, Tap ve Alexa, Amazon Basics, Gamelift, Spark, Blink ve Fresh dikkat çekmekte. Ancak ürünlerin ülkemize gelip gelmeyeceği bile belli değil.

Artık Amazon için heyecanını yitiren takipçiler, bütün dünyada beğenilen Amazon ürünlerini kullanmak için beklese de şirketin şu an için attığı bir adım bulunmamakta. Beklentileri karşılamakta zorlanan şirket, gerekli adımları attığında hiç şüphesiz layık olduğu seviyeye gelecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı