Yaşam

Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç muayene tarihi, trafikte olan araçlar için oldukça önemlidir. Geçmesi durumunda cezai işlem hemen uygulanmaktadır. Online olarak Araç Muayenesi Sorgulama yapılmaktadır. Tüv Türk kayıtlarında yer alan veriler sonucunda aracınızın muayene tarihini öğrenebilirsiniz.

Muayene tarihi ve durumu sorgulamak için https://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx bu adrese gitmeniz yeterli olacaktır. Muayene sırasında aracınızın trafiğe çıkmasında veya trafikte herhangi bir engel teşkil edip etmeyeceğine bakılır. Araç muayenesi 2918 sayılı kanun ile yasalaştırılmıştır. Karayolları Trafik Kanunları tarafından zorunlu hale getirilmiş ve yetkili olarak yalnızca TÜVTÜRK görevlendirilmiştir.

Online sistemlerin gelişmesi sonucunda Tüvtürk alt yapısında ciddi değişikliklere gitti ve online olarak hizmet veren bir devlet kurumu haline geldi. Araç muayene durumu sorulamak, randevu almak veya geçmiş muayenelerinizi görmek için bu sistemi kullanabilirsiniz. Sistem için de yer alan veriler yalnızda 2007 yılına kadar olan verileri kapsamaktadır. 2007 yılı öncesi veriler bu sistem için de yer almaz. Arşiv kayıtları ve dökümanlar yalnızca 2007 yılına kadar olan belgeler eklenebilmiştir.

Sorgulama işlemi sırasında sizden istenilen bilgiler arasında araç plakası, ruhsat numarası ve şehir bilgisi sormaktadır. Geçmişe yönelik belge sorgulamanız durumunda ise Muayene Rapor Numarasını sorgulamanız gerekir. Muayene Rapor Numarası aracınızın, en son muayene numarasıdır. Bu muayene sırasında yapılmış olan işlemler ve bir sonraki muayene tarihi belirlenir. Bunun sonucunda muayene tarihi sorgulama işlemi gerçekleştirilir. Randevu almak ve diğer tüm online işlemler TÜVTÜRK internet sitesinden ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı