Yaşam

Artık Yıl Nedir?

Artık yıl nedir ve hangi yıllar artık yıl olarak adlandırılmaktadır sorusuna cevap vermeden yıl kavramını tanımlamak daha doğru olacaktır.

İnsanlık tarihinde daha önce bir çok olaya, duruma, bilime ve dini inanışa göre takvim oluşturulmuştur. Oluşturulan takvimlerin içinde en yaygın kullanılan ve genel anlamda doğru hesaplamaların yapıldığı takvim Miladi takvimdir.

Gregoryen takvimi ya da daha aşina olduğumuz adıyla Miladi takvim Hz. İsa’nın doğumunu miladın başlangıç günü sayan takvimdir. Papa 13. Gregorius tarafından hazırlatılan miladi takvimde 365 gün 6 saatlik zaman bir yıl olarak tanımlanır.

Miladi takvim öncesinde Romalı lider Jül Sezar tarafından milattan önce 46 yılında kabul edilen ve 16. yüzyıla kadar Jülyen takvimi kullanılıyordu. Takvimde ”artık yıl” hesaplamalarındaki hata farkı nedeniyle 128 yılda bir günlük kayma oluşuyordu. Hata payı daha az olduğundan Dünya’nın Güneş etrafında dönüş süresine göre hesaplanan Miladi takvime geçildi. Miladi takvimde bir yılda 10,8 saniyelik hata payı oranıyla bugüne kadar kullanılan takvimler arasında en doğru hesaplanmış olma özelliği taşıyor.

Artık Yıl Nasıl Belirlenir?

Miladi takvimde bir yıl 365 gün 6 saat olarak belirlendiğinden 4 yılda bir kalan altı saat bir gün ettiğinden Şubat ayları dört yılda bir 29 gün olarak hesaplanır. 366 gün olan yıllar 12 aya tam bölünemediğinden bazı aylar 30 bazı aylar 31 gün olarak hesaplanır. Artık yıllar 4 ile kalansız bölünebilen yıllar olarak hesaplanabilir ancak 400 ile bölünemeyen yüzyıl başları kabul edilmez. Buna göre bir sonraki artık yıl 2024 yılı olacaktır. 29 Şubat 28 yılda bir pazar gününe denk gelir.

Artık yılların diğer bir özelliği 29 Şubat’ta doğanların dört yılda bir doğum günlerini doğdukları tarihte kutlamaları. 29 Şubat doğanlar için daha özel bir anlamı olan artık yılların uğruna inanların sayısı da oldukça fazla.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı