Yaşam

Başkaları ile Daha Anlayışlı İletişim Nasıl Kurulur?

İnsanın gelişimine bağlı olarak, rol yapma yeteneği oldukça fazla gelişmiştir. Ancak belirli durumları gözeterek, karşınızdaki insanın rol yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz. Birisi hakkında gerçekleri nasıl anlayacağınız yaşamınızı daha kolay hale getirecektir.

Birisi Rol mü Yapıyor? Pekâlâ!

1. Birisinin Sizi Gözlediğinden mi Şüpheleniyorsunuz?

Bu durumda ilk olarak bakışınızı o kişiye doğru çevirin.

Ardından saat takmıyor olsanız bile saate bakar gibi kolunuza bakın ve başınızı anlamlı bir şekilde sallayın.

Eğer şüphelendiğiniz kişi ya da kişi sizi gözlüyorsa o da kendi saatine ya da saati öğrenebileceği bir yere bakacaktır.

2. Birisi Bilinçsiz Taklidi Yapıyorsa!

 Bilinçsiz durumda olma taklidi yapan birisini anlamak için öncelikli olarak kirpiklerine dokunun. Eğer bilinci yerindeyse gözlerini oynatacak ya da yüzüyle bu duruma tepki verecektir.

Bir başka yöntem ise sırtüstü yatar pozisyonda kollarını yüzüne doğru gelecek şekilde havaya kaldırıp bırakın, bilinci yerinde olan kişi kollarının yüzüne düşmesine izin vermeyecektir.

3. Sorudan Kaçmak mı İstiyorsunuz?

Öğretmenin ya da maruz kalmak istemediğiniz bir sorunun size yöneltilmesinden kaçmak için soru esnasında bir başka birisine bakmaya başlayın. Sizinle göz teması kuran ya da kişi istemsizce baktığınız kişiye yönelecektir ve soru bittiğinde soruyu ona sormuş olacaktır. Fakat bu özelliği kendinizi açığa vermemek adına sıklıkla kullanmayın.

4. Sorunuzu Kabul Ettirin

Birisine karşı soru sorarken başınızı kararlı bir şekilde yukarı aşağı doğru sallarsanız, kişi istemsizce sizin sorunuzu kabul edecektir. Bu durumda kendi görüşlerinizi kolaylıkla kabul ettirebilirsiniz.

5. Tartışma Kazanma İnceliği

Bir tartışma yürütürken karşı tarafın onayladığı bir noktayı yakalayın ve bu noktanın kendi lehinize olan tarafından tartışmayı sonlandırın.

Elbette gündelik yaşamda bu kurallar her zaman geçerli olmayabilir. Ancak uygun anlarda bu kuralları denemeye çalıştığınızda olumlu sonuç aldığınızı şaşırarak fark edeceksiniz. Aynı şekilde vücut dilinizi de etkin bir şekilde kullanarak kendi savlarınızı destekleyebilir ve çoğunlukla tartışmalarda haklı konumuna gelebilirsiniz. Bir diğer taraftan ise karşı taraf üzerinden dilsel egemenlik kurmak da oldukça işinize yarayacaktır. Dili etkili bir şekilde, örneğin karşı tarafın anlamayacağı sözcükler kullanarak oldukça zor durumlardan kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı