Yaşam

Bilim İnsanlarından Korkutan Açıklama!

 Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının boyutu her geçen gün endişeye neden oluyor. Salgının tüm dünyada etkisini artırması üzerine bilim insanları yeni aşı ve tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalar yapılıyor. Birtakım olumlu gelişmeler yaşansa bile henüz salgını kontrol altına alacak kesin sonuç veren bir çalışma yapılmadı. Bilim insanları bu süreçte bir yıllık zamana ihtiyaç olduğunu ifade ediyorlar.

Ülkeler salgınları kontrol altına almak için çeşitli yöntemler üzerinde çalışıyorlar. Pek çok ülke sokağa çıkma yasağı ile salgının daha fazla kişiye bulaşmasını ve büyümesini engellemeye çalışıyorlar. Bu süreçte sosyal mesafenin, sosyal izolasyonun ve hijyen kurallarının çok önemli olduğu ifade ediliyor. Salgının yaz aylarında kontrol altına alınması ise herkesin beklentisi olarak karşımıza çıkıyor.

Salgın Temmuz Ayında Bitmeyecek

koronavirüs

Herkesin merakla beklediği ‘salgın ne zaman bitecek?’ sorusuna bilim insanlarından yanıt geldi. Virüs salgınının Temmuz ayına kadar kontrol altına alınmasının pek mümkün olmadığını ifade ettiler. Ne zaman biteceği konusunda da henüz net bir açıklama yapılmadı.

Bilim insanları tarafından salgının kontrol edilmesi ve insanların yeniden normal yaşantılarına dönebilmeleri için çalışmaların devam ettiği açıklandı. Bilim insanları virüsün yapısını bir ninjaya benzetirken, vücuda girdikten sonra bağışıklığı düşürerek hızla üremeye başladığının altını çizdiler. Bu süreçte koronavirüsün SARS virüsünden daha tehlikeli olduğu ve baş etmenin sanıldığından daha zor olduğu açıklandı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı