Yaşam

Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Boş plaka sorgulamak için 5664 Sms gönderebilir, EGM web sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Aldığımız araçların kendimize özel plakalardan oluşmasını istemek, oldukça doğal bir istektir. Plaka sorgulama işlemi sonucunda boş olan plakayı aldığınız aracın plakası ile değiştirebilirsiniz. Plaka sorgulamak için;

 • EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü)
  Bu yöntem hem ücretsiz hemde güvenilir bir yöntemdir. Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinde yer alan plaka sorgulama bölümünden sorgulama işlemi gerçekleştire bilirsiniz. Bu sistemin en büyük eksiği bazı gelişmekte olan illerimiz de bu işlemin yapılamıyor olmasıdır. Alt yapısı el verişli olmayan illerimizde yapılan plaka sorgulama ve tahsis işlemi bölge Trafik Tescil İşlemleri biriminden yapılmalıdır.
 • SMS İle Boş Plaka Sorgulama
  Bu yöntem 5664 mesaj gönderilerek gerçekleştirilen bir işlemdir. Fakat tüm operatörlerde 2019 yılında belirlenen ücret 7 TL olarak belirlenmiştir. Sorgulama iştemi Detay Boşluk Plaka mesajının 5664’e sms gönderilmesi yeterli olacaktır. Boş olan plakalar için geri sms gönderilmemektedir. Örnek olarak;
  Detay 35HRG35 mesajını 5664’e gönderdiğimde bana bir geri bildirim mesajı gelmez ise bu plaka boş demektir. Bu işlem yaklaşık olarak 1 saat sürebiliyor bu sebepten mesajın geri dönüşünü beklemeniz gerekir.

Sıfır Araç Plaka Nasıl Tahsis Edilir

Sıfır bir araç alan kişinin plaka alması sırasında tüm işlemler ile bayi özel olarak ilgilenir. Siz özel plaka almamanız durumunda bayi tarafından, plaka işlemleri halledilecek. Satışını aldığınız aracın ek ücret ödemeden plaka tahsisini gerçekleştirebilirsiniz. Plakalar araç sahipleri için oldukça önemlidir. Bin bir zorlukla veya kolaylıkla büyük hevesle aldığınız araçlarınızın plakaları sizin için bir çok şey ifade eder. En azından bu durum ülkemizde bu şekilde olmaktadır.  Soy isminin adının veya eşinin adı gibi isimlerin plakada yer alması bizim için önemlidir.

Plaka Alırken İstenilen Belgeler

Plakasını bir şekilde değiştirmeye karar vermiş veya yeni bir plaka alan kişinin sahip olması gereken belgeler;

 • Zorunlu Sigorta Poliçesi
 • Şoförler Odası Araç Tescil Belgesi
 • Uygunluk Belgesi
 • Kimlik ve Fotokopisi
 • Ötv Ödediğine Dair Belge
 • Araç Faturası
 • Araç Sicil Gazetesi
 • İmza Sirküsü

bu belgeler ile başvuru yaptığınız Emniyet Genel Müdürlüğü size plaka tahsis edecektir.

Online Plaka Almak

İnternet yaygınlaşması ile bazı devlet kurumları da bu nimetlerden faydalanmaya başladı. Emniyet Genel Müdürlüğü web adresinde plaka ayırma işlemi yapılmaktadır. Plaka rezervasyonu ile doldurduğunuz bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğü ekranına düşer. Bunun sonucunda size 24 saatlik bir süre tanınır. Yani ertesi iş gününde gidip işlemleri bitirmeniz gerekir. Aksi halde plaka tekrar boşa düşer.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı