Yaşam

Ceviz Beyne İyi Gelir mi

Sıklıkla cevizin beyne iyi geldiği ve bu iyileştirici özelliğinin de beyne benzemesinden kaynaklandığı öne sürülmektedir. Ceviz nasıl beyne benzer sorusunun yanıtını öğrendiğinizde, aralarındaki bağlantının tamamen tesadüf olduğunu göreceksiniz.

Ceviz ve Beyin İlişkisi

Cevizin sıklıkla beyne benzediğinden dolayı özellikle anneler tarafından çocuklarının beyin gelişimi üzerine tavsiye edildiğine tanık olmuş olmalısınız. Beyne benzeyen yapısı ile beyne iyi geldiği iddia edilen ceviz, aslında beyne faydasını görünüşü ile sağlamamaktadır.

Ceviz Beyne Benzemez mi?

Cevizin “beyin gıdası” olduğu yönünde çok fazla haber, günlük konuşma ve kanı bulunmaktadır. Bu savların hiçbiri bilimsel temellerde olmayıp sadece görünüşünden ibaret olmaktadır. Ancak cevizin içinde barındırdığı özellikler sayesinde beyne yararlarını da yadsımamak gerekir. Yağ asitleri, antioksidanlar ve diğer fitokimyasalların kaynağı oldukları için ceviz, beyne doğrudan etki edebilmektedir. Ancak bu durum söylendiği üzere çok fazla bir etkiyi kapsamamaktadır. Beyin, tek bir gıda üzerinden iyileştirilemez. Beynin tamamen çalışması için farklı gıdalar ile takviye yapılması gerekmektedir. Ayrıca beynin sağlık açısından normal olması da zeki olmak anlamına gelmemektedir.

Ceviz ve Beyin Benzerliğine Ne Demeli?

Ceviz ve beyin benzerliğini rastlantı olarak açıklamak konuya en doğru yaklaşım olacaktır. Tıpkı ağaç dallarının sinir liflerine benzemeleri gibi. Fakat yine de biraz zorlarsak, beynin gelişmesinin kafatasına göre şekillendiğini, tıpkı cevizin de kabuğuna göre şekillendiğini öne sürebiliriz. Yine de böylesi benzerlikler yapısal benzerlikler olmaktan öteye geçmezler ve kasıtlı bir şekilde beyne iyi geldiğini iddia etmek fazlasıyla yanıltıcı olur. Elmanın da kesildiğinde kalbe benzetilmesi gibi nasıl kalbe iyi geldiği söylenmiyorsa, ceviz – beyin ilişkisinde de aynısı geçerli olmaktadır. Cevizin yapısına bakıldığında, temelinde kuru bir yemiş olduğu ve kabuklu olmasından dolayı böyle bir yapıya kavuştuğu anlaşılacaktır. Cevizin özel yapısı sayesinde, kuruması sırasında tüm su oranı çekilir ve böylece pütürlü bir yapıya kavuşur. Haliyle kırıldığı anda beyne benzeyen bir görüntü ortaya çıkar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı