Yaşam

Çinliler Virüs Korkusuyla Evcil Hayvanlarını Öldürüyor

Çin’den gelen haber duyan herkesin kanını donduruyor. İddialara göre başta Wuhan olmak üzere karantina alınan pek çok şehirde insanlar, virüsten korunacakları düşüncesiyle evcil hayvanlarını öldürüyor. Evlerinde besledikleri hayvanlardan kendilerini enfekte edebilecek virüsün bulacağı endişesi duyan pek çok kişi, Çin sokaklarının ölü evcil hayvanla dolmasına neden oldu. Şu ana dek bu endişenin temelini oluşturacak hiçbir veri yok. Aksine virüsün Çin’de yenen yarasalardan bulaştığı düşünülüyor.

Virüsün Bulaşma Sebebi Yarasalar Olabilir

Kısa sürede tüm dünyayı endişelendiren Corona Virüsü salgını başta Çin olmak üzere birçok ülkeye yayılmaya devam ediyor. Virüs etkisini arttırırken virüsün nereden ortaya çıktığı ve nasıl yayıldığı soruları da hız kesmeden sorulmaya devam ediyor. Corona virüsü insanların enfekte olmuş hayvanlara temasıyla bulaşabiliyor ve Çin’in Wuhan Bölgesinde yer alan canlı hayvan pazarından yayıldığı düşünülüyor. Pazarda yarasa, yılan ve benzeri pek çok canlı yenmek üzere satılıyordu. Virüs hayvandan insana geçtikten sonra bir kişinin virüsle enfekte olmuş diğer kişinin salgısıyla teması sonucunda yayılıyor

Virüs hayvanlardan insanlara bulaşsa da evcil hayvanların bu salgından sorumlu olduğu düşünülmüyor. Aksine Çin’de yer alan canlı hayvan pazarlarında satılan yarasa ve yılan benzeri canlılardan yayıldığı varsayılan virüsün faturası sahipleri tarafından ölüme terk edilen evcil hayvanlara da kesiliyor. Uzmanlar Corona Virüsünün kedi ve köpeklere de bulaşabileceğini belirtse de şu an için tespit edilen bir vaka bulunmuyor.

Corona Virüsü Tedavisi Üzerinde Çalışılıyor

Henüz kesin bir tedavisi olmayan virüs ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarla kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Uzmanlar hastanın bulunduğu odanın devamlı nemli tutulması konusunda ısrarcı. Bunun yanı sıra sıcak bir duş almak da boğaz ağrısı başta olmak üzere pek çok belirti üzerinde etkili. Bol sıvı tüketmek, dinlenmek veya mümkünse uyumak da bağışıklık sisteminin virüsle savaşmasına yardımcı olacağından uzmanlar tarafından en sık verilen tavsiyeler arasında. 2013’te yaşanan SARS salgınından çok daha yüksek bulaşıcılık ve ölüm oranına sahip olan Corona Virüsü için Rusya ve Çin’de aşı geliştirilmeye çalışılıyor. Bunun dışında dünya üzerindeki pek çok bilimadamı konu üzerinde çalışıyor. Son zamanlarda üretilen Corona Virüs maskesi, yalnızca Corona Virüsü değil pek çok virüsü öldürebiliyor ve yakın zamanda üretime geçeceği düşünülüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı