Yaşam

Corona Günlerinde Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler

Corona virüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddiyetini sürdürüyor. Her geçen gün yeni ölümlerin yaşandığı süreçte mecbur kalmadıkça sokağa çıkılmaması gerektiği yönünde uyarılar yapılıyor. Mecbur kaldıkça insanların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için alışveriş yapmaları öneriliyor. Ancak sadece insansan insana değil yüzeylerden insanlara da bulaşabilen bu virüse karşı insanlar olukça tedirgin. Bu süreçte steril ve güvenli bir alışveriş için ne yapılabilir?

Corona Virüs Günlerinde Alışverişinizi Yaparken Uyarılara Dikkat Edin

Büyük şehirlerde online alışverişler sık sık kullanılmaya başlandı. Ancak ister marketlere gidip alışveriş yapın ister online alışveriş sitelerini kullanın uygulanması gereken bazı önlemler ortak. Virüsün ciddiye alınmaması Avrupa ülkelerinde olduğu gibi durumun ciddiyetini net bir tabloyla bizlere anlatıyor. Bu süreçte sağlıklı kalmak isteyenler için;

Virüs plastik ve metal üzerinde yaklaşık 3 gün, karton üzerinde ise 1 güne kadar hayatta kaldığı için yüzeylere dikkat etmek ve alışveriş paketlerine karşı tedbirli yaklaşmak gerekiyor.

Solunum problemi olup 60 yaşın üzerinde olan hastaların mümkünse alışveriş için dışarı çıkmaları engellenmelidir. Bu kişilerin alışverişleri yakın çevresi tarafından temas gerçekleştirilmeden yapılabilir.

Alışveriş öncesinde mutlaka bir liste yapın ve bu listenin 14 günlük olmasına dikkat edin. Böylece ayda 2 kez yapılacak alışverişle mümkün olduğunca fazla izolasyon sağlanabilir.

Alışveriş sırasında almak istemediğiniz şeyleri sırf incelemek için ellemeyin. Mümkün olan en az teması sağlayın.

Market alışverişleri öncesinde alışveriş arabasını dezenfekte ederek kullanın.

Market alışverişlerinde mutlaka eldiven kullanın ve dışardayken elinizi yüzünüze dokundurmamaya dikkat etmelisiniz.

Küçük önlemlerle ve bolca sosyal izolasyonla süreci en zararsız şekilde atlatmak mümkün.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı