Yaşam

Corona Virüsü Aşısı 1 Yıldan Önce Gelmeyebilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü salgınına dair her geçen gün yeni bir gelişme ortaya çıkıyor. Bir an önce Corona virüsü tedavisi ve aşısının bulunmasını bekleyen pek çok insan olsa, yapılan açıklamalar virüs için geliştirilmeye çalışılan aşının 12 aydan önce gelemeyeceği yönünde.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona Virüsü, 2 aydan beri tüm dünyanın gündemine oturmuş durumda. Şimdiye dek binlerce kişiyi enfekte eden coronavirüsün bulaşma oranı çok yüksek. Bu sebeple çıktığı günden itibaren tedavi ve aşı çalışmaları sürüyor fakat henüz ortaya kesin bir tedavi yöntemi veya koruyucu bir aşı çıkmadı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Profesör Doktor Mehmet Ceylan, yapılan çalışmalar incelendiğinde aşının 1 seneden önce bulunamayacağını öngördüğünü belirtti. 

Corona Virüsü Aşısı Üzerinde Çalışılıyor

Aşının bulunabilmesi için önce aşının etkin molekülünün saptanması gerektiğini belirten Ceylan, bu molekül bulunduktan sonra bile aşının önce hayvanlar üzerinde test edileceğini, ardından küçük bir grup insan tarafından deneneceğini söyledi. Etkili olduğu düşünüldüğü takdirde daha büyük gruplar üzerinde test edilecek olan aşının tüm dünyanın kullanımına sunulması için yaklaşık 1 yıl gibi bir sürenin gerekeceğini ifade etti. 

Corona Virüsü Aşısı Hiç Bulunamayabilir

Şu an için corona virüsü hangi hayvandan yayıldı gibi bir sorunun cevabını bilmenin mümkün olmadığını belirten Ceylan, kanatlı bir hayvandan ortaya çıktığını düşündüğünü belirtti. SARS ve MERS’ten daha yüksek bir ölüm oranı ile karşı karşıya kalındığını belirten doktor, sözlerine belki de aşının hiçbir zaman bulunmayacağını, bunun da ihtimal dahilinde olduğunu ekledi.  

Corona Virüsü Türkiye’de Teşhis Edilmedi

Yayılma hızı oldukça yüksek olan Corona Virüsü salgını henüz ülkemizde teşhis edilmedi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde alınan pek çok önleme rağmen 28 farklı ülkeye yayılan salgın tüm dünya vatandaşlarını tedirgin etmeye devam ediyor. Yüksek ateş ve üst solunum yolları şikayetleri sebebiyle hastaneye başvuran kişilerde Corona Virüsü olma ihtimali sebebiyle tüm Türkiye büyük endişe yaşıyor. Uzmanlar sık sık el yıkamanın, bağışıklığı yüksek tutmanın ve hasta kişilerle temas etmemenin büyük önem taşıdığını belirtiyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı