Yaşam

Corona Virüsü Salgınına 2000 Yıllık Tedavi Yöntemi

Corona virüsü salgını Çin’de ortaya çıkan Wuhan kenti olmak üzere ülke ve dünya genelinde tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Bilim insanları tarafından Corona Virüsü salgınına dair tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışılsa da henüz kesin sonuç veren bir tedavi veya aşı bulunamadı. Çinli yetkililer 2000 yıl önce kullandıkları geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olan Lian Qiao yani Altın Çanağı denen meyve kurusunun salgın üzerindeki etkilerini gözlemlemeye başladı.

Hubei Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre yalnızca Çin’de değil tüm dünyada bilim adamları son hızla Corona Virüsü’ne karşı etkili tedavi yöntemleri aramaya devam ediyor. Bu esnada salgının en yoğun etkilediği nokta olan Hubei bölgesinde 400 kişinin katıldığı bir araştırma grubu kuruldu. Bu araştırma grubunun üzerinde Çin’in geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olan Lian Qiao özü içeren “shuanghuanglian” meyvesi denendiğinde oldukça başarılı bir sonuç elde edildiği görüldü.

Çinli yetkililer bin yıllar boyunca yedikleri bu meyve kurusunun enfeksiyonları önlediği ve bağışıklığı güçlendirdiğini bildiklerini, bu sebeple Corona Virüsü salgınına dair bu meyve kurusunun da araştırmalarda yer aldığını ifade etti.

Corona Virüsü Salgınına 2000 Yıllık Tedavi Yöntemi

Corona Virüsü Tedavi Arayışı Hız Kesmeden Devam Ediyor

Corona Virüsü salgınına dair durmaksızın araştırma yapan ve çeşitli denemelerde bulunurken yalnızca geleneksel tedavi yöntemleri üzerine yoğunlaşılmıyor. Gilead Sciences isimli bir firma tarafından geliştirilen Remdesivir isimli ilaç oldukça güçlü bir antiviral ilaç olma özelliği taşıyor. Test çalışmalarının hala devam ettiği bu ilacın yakın zaman içerisinde insan üzerinde deneneceği söyleniyor.

Çinli araştırmacıların uyguladığı geleneksel tedavi yöntemleri Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklama yapılmasına sebep oldu. Örgütün sözcüsü geleneksel tedavi yöntemlerini reddetmediklerini fakat bu tedavi yöntemlerinin etkili olup olmadığına dair bilimsel yöntemlerle yapılan tetkiklere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Son Dakika Corona Virüsü Salgını Rakamları

Corona Virüsü salgını dünyada Çin’de olduğu kadar hızla artan rakamlarla olmasa da yayılmaya devam ediyor. Son olarak 73.335 kişinin virüsle enfekte olduğu bilgisine ulaşıldı. Bu kişilerden 1873’ünün hayatını kaybetmesiyle devam eden süreçte 12.803 kişi sağlığına kavuştu. 

Corona Virüsü Türkiye’ye geldi mi diye endişe duyan pek çok kişi olsa da henüz resmi makamlar tarafından doğrulanan bir vaka mevcut değil. Corona Virüsü şimdiye dek 30 farklı ülkede gözlemlendi. Aralarında Fransa, Almanya, İsveç gibi sağlık sistemleri oldukça üst düzey olan ülkeler olsa da virüs sağlık sistemi yeterince iyi olmayan ülkelerde de tespit edildi. Bütün bu yaşananlar virüs salgınına karşı tedavi veya aşının bir an önce bulunması gerektiğini gözler önüne seriyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı