Yaşam

Corona Virüsü Uluslararası Acil Durum İlan Edildi

Corona Virüsü Çin’de ortaya çıkan ve şu an Çin’le birlikte 23 farklı ülkede görülen bir salgın haline geldi. Bu durum üzerine toplanan Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü’nü Uluslararası Acil Durum ilan etti. Kritik kararın yarattığı etki tüm dünyayı sarsarken bu karara bağlı olarak alınacak önlemler merak konusu oldu.

Corona Virüsü 23 Ülkede Görüldü

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde bulunan bir canlı hayvan pazarını ziyaret eden kişilerde görülen Corona Virüs hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Paylaşılan son verilere göre Corona Virüsü’nün görüldüğü ülke sayısı 23’e yükseldi. Salgın sebebiyle güncellenen rakamlar bütün dünyanın gündemine oturmuş durumda. Dünya Sağlık Örgütü tarafından daha önce de Corona Virüsü açıklaması yapılmıştı fakat uluslararası acil durum ilan etmeye henüz gerek olmadığı belirtilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus tarafından düzenlenen basın toplantısında kritik bir açıklama yapılarak Corona Virüsü uluslararası acil durum ilan edildi. Yapılan açıklamada oldukça ilginç ifadeler de yer alıyor. Bunların arasında ilk olarak Çin’in Corona Virüsü salgınını oldukça etkili bir biçimde yönettiği, uluslararası acil durum kararının alınma sebebi olarak virüsün sağlık hizmetleri Çin kadar gelişmemiş ülkelere bulaşması durumunda yaşanacaklar olduğu ifadesi dikkat çekti.

Uluslarası Acil Durum Nedir

Dünya Sağlık Örgütü Uluslarası Acil Durum ilan ettiğinde bu kararın ülkeler üzerinde herhangi bir yasal bağlayıcılığı bulunmuyor. Fakat durumun tüm dünyayı tehdit eden bir boyuta ulaştığının en önemli göstergesi olan kararın etkisi tüm dünya üzerinde görülüyor. Bu karar doğrultusunda pek çok ülkede Corona Virüsü’ne karşı alınan önlemlerin artacağı öngörülüyor.

Corona Virüsü Son Durum Rakamları

Çin Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı an be an paylaşılan bilgileri  güncelliyor. Corona Virüsü salgınında son rakamlar şu şekilde:

  • 30 Ocak 2020 tarihinde Corona Virüsü saptanan hastaların sayısı 9,692’ye ulaştı. Bugün itibariyle Corona Virüsü tespit edilen hasta sayısı SARS virüsünü geçti. SARS Virüsü yalnızca 8,096 kişiyi enfekte etmişti.
  • Corona Virüsü 213 kişinin ölümüne sebep oldu.
  • Çin dışında 23 ülkede daha virü tespit edilirken virüs kaynaklı ölümler yalnızca Çin’de gerçekleşti.
  • Corona Virüsü’ne bağlı yaşanan ölüm oranı %2.
  • Virüsün kuluçka süresi 2 – 14 gün.
  • Corona Virüsü üzerinde etkili bir aşı veya tedavi yöntemi henüz bulunamadı.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı