Yaşam

Corona Virüsünün Kuluçka Süresi Evrim Geçirdi

Geçtğimiz Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sınır komşumuz İran’a kadar gelen Corona virüsü için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bizzat Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülen çalışmalar, virüsün daha fazla yayılmasını önlemek adına aşı geliştirilmesi için yapılıyor. Lakin aylardır devam eden bu çalışmalar henüz cevap vermiş değil.

Zira söylenene göre bilim insanları virüsün DNA’sını henüz çözebilmiş değiller. Ayrıca gözüken o ki virüs, tedavi bulunmasını zorlaştıracak bazı evrimler geçirmiş, geçirmeye devam ediyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre şimdi de virüsün kuluçka süresi evrim geçirmiş. Yani virüsün kuluçka süresi daha uzadı.

Corona virüsü evrim geçiriyor

Yayınlanan resmi raporlara göre yaklaşık 2 bin 500 kişinin ölümüne sebep olan ölümcül Corona virüsü, belirtilerini geç göstermesinden dolayı sağlık görevlilerini bir hayli yoruyor. Belirtileri iyice vücuda yayıldıktan sonra gösterdiği için hastalara erken teşhis konulamıyor ve tedavi edilemiyorlar. Görünen o ki virüsün belirtilerini gösterdiği süre, geçirdiği evrim sonucunda daha da uzamış.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan bilgiye göre Çin’in Hubei kentinde virüse yakalanan 70 yaşındaki adamın belirtileri virüse yakalandıktan tam 27 gün sonra ortaya çıkmış. Yani 1,5 – 2 hafta içerisinde belirti gösteren ölümcül Corona virüsü, ilk defa bir hastada 1 ay sonra belirti göstermiş ki bu da virüsün kuluçka süresinin evrim geçirdiğini gösteriyor.

Uzmanlara göre şayet bu engellenemez ise, 1 aylık kuluçka süresi, daha da uzayabilir ve tedavi oranı da aynı orantıda düşer. Yani virüsün geçirdiği her evrim, onun tedavi edilmesini bir tık daha zorlaştırıyor. Bakalım Dünya Sağlık Örgütü bu süre zarfında nasıl bir yol izleyecek bekleyip göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı