Yaşam

Coronavirüs Haberleri Yapan Çinli Muhabirler Kayıp

Corona virüsü Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıktığı günden itibaren yalnızca Çin’i değil tüm dünyayı etkileyen bir salgın haline geldi. Corona Virüsü duyulduktan kısa süre sonra başta Wuhan olmak üzere yayıldığı şehirleri karantina altına alan Çin, yine de çeşitli suçlamalarla karşı karşıya. Çin gerçek rakamları saklıyor olabilir mi sorusu hemen herkesin aklındayken, tüm dünyayı tedirgin eden bir gelişme daha yaşandı. Corona Virüsü olarak bilinen COVID-19’un gerçek etkilerini herkese göstermek isteyen 2 ünlü muhabir, ortadan kayboldu.

Coronavirüs Aralık 2019’da bir anda tüm dünyanın gündemi haline geldi. Üzerinden aylar geçmesine rağmen hala son dakika gelişmeleri yaratan virüs oldukça yüksek bir bulaşıcılık oranına sahip. Bulaşıcılık oranının yüksekliği, Çin’in virüsün görüldüğü şehirleri hızla karantina altına almasına sebep olsa da, alınan engeller virüsün yayılmasını engellemeye yetmedi. Dünyada 28 farklı ülkede teşhis edilen virüs, enfekte olan ve hayatını kaybeden kişi sayısında korkutucu rakamlara ulaştı.

Çinli Muhabirler Ortadan Kayboldu

Çin hükümetinin konu hakkında detaylı bilgi vermediğini ve gerçekleri dünya basınından sakladığını savunan iki Çinli, halka ve tüm dünyaya Corona Virüsü hakkında gerçek bilgi vermek amacıyla paylaşım yapmaya başladılar. Bir anda tüm dünyanın ilgisini çeken ve Coronavirüs muhabirleri olarak anılan Fang Bin ve Chen Qiushi kayıplara karıştı. Çin hükümeti tarafından susturuldukları ihtimali üzerinde duran takipçileri büyük bir merakla bu kişilere ne olduğunu öğrenmeyi bekliyor.

Fang Bin Kimdir?

Fang Bin, aslında muhabir olmayan, Wuhan’lı bir iş adamıydı. Çin’de yasaklı olan YouTube’a VPN aracılığıyla videolar yükleyen Fang Bin, halka gerçekleri en doğru şekilde aktaracağına dair söz vermişti.

Coronavirüsü Haberi Yapan Çinli Muhabirler Kayıp!

En son 8 cesedin hastaneden çıkarıldığını kameraya alan ve tüm dünyada çok konuşulan bir videoya imza atan Fang Bin, o gece evinde polis baskınına uğradı. Sorgulandıktan sonra çektiği ve herkesin ayaklanmasını, halkın gücünü geri kazanması gerektiğini söylediği videodan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. 

Chen Qiushi Kimdir?

Chen Qiushi ise tüm dünyanın gündemine oturan bir video çekerek adını duyurmuştu. Eski insan hakları avukatı ve aktivist olan Chen Qiushi, Wuhan karantinası ve Coronavirüs gerçekleri hakkında video çekebilmek için Wuhan’a gitmişti. 400.000 aboneli bir Youtube kanalı olan aktivist, gerçekleri tüm çıplaklığıyla göstermek adına kamerasını kullanacağını duyurmuştu. 

Coronavirüsü Haberi Yapan Çinli Muhabirler Kayıp!

Coronavirüs salgınından etkilenen hastaların bulunduğu pek çok hastaneye ziyaretler düzenleyen, hastalarla röportaj yapan ve hastanelerde yaşanan yoğunluk ve dramı tüm açıklığıyla kameraya alan muhabir, yaşadıklarını anlattığı ve Çin hükümetinden korkmadığını söylediği bir video yayınlayarak tüm dünyayı Corona Virüsü hakkında uyarmıştı. En son BBC muhabiri John Sudworth’e çok büyük bir risk alarak gerçekleştirdiği bu eylemlere daha ne kadar devam edebileceğini bilemediğini söyledi.

Çinli Yetkililer Suskunluğunu Koruyor

7 Şubat’ta annesi tarafından Twitter’da kayıplara karıştığı belirtilen muhabirin arkadaşı ise Xu Xiaodong, ise arkadaşının zorla karantina altına alındığını belirtti. Buna rağmen hükümet yetkilileri tarafından ne Chen Qiushi ne Fang Bin hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı