Yaşam

Coronavirüs’ü Fark Eden İlk Doktor Öldü

Corona Virüsü ilk farkeden ve bu konu hakkında halkı uyaran doktor Li Wenliang hayatını kaybetti. Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit altına alan Corona virüsü salgınını ilk kez farkeden doktorun kendisi de Corona Virüsü ile enfekte olmuştu.

Corona Virüsü Wuhan kentinde ortaya çıktığında, Çinli doktor Li Wenliang bunun farklı bir virüs türü olduğunu fark etmiş ve kısa zaman içerisinde 7 kişide aynı virüsü tespit ederek hızla bulaşan bir salgın haline gelebileceğinden şüphelenmişti. Şüphesinde yanılmayan Çinli doktor meslektaşlarını koronavirüs hakkında bilgilendirmek ve salgını mümkün olduğunca engellemek istemişti. Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar sonrası Wuhan polisi tarafından büyük baskıya uğramış olup halkı galeyana getirmekle suçlansa da zaman içerisinde Çinli doktor Li Wenliang’ın haklı olduğu anlaşılmış ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde Corona virüsüne karşı büyük önlemler alınmaya başlanmıştı.

Corona Virüsü Doktora da Bulaştı

1 Şubat itibarıyla Corona Virüsü testi yaptıran ve test sonucunun pozitif olduğu görülen doktor Li, bir gün içerisinde fenalaşmış ve yoğun bakıma kaldırılmıştı. Hastalığı oldukça ağır seyrettiği belirtilen Li 5 gün boyunca yoğun bakımda tedavi altına alındı. Yoğun bakımdayken yaşadıklarını tüm dünyayla paylaşan Coronavirüsü ilk kez fark eden doktor, virüs ile enfekte olduktan yalnızca 5 gün sonra hayata gözlerini kapadı. Son dakika haberi olarak Çin Hükümeti tarafından da duyurulan ölümü tüm dünyada büyük üzüntü yarattı.

Dünya Sağlık Örgütü resmi Twitter sayfasından doğrulanan haberde örgütün aldığı haber doğrultusunda derin üzüntü duydukları açıklandı. Virüsü ilk fark eden ve bu konu hakkında tüm vatandaşları uyarmak için büyük çaba sarf edip zorluklara göğüs geren doktor Corona Virüsü salgını sebebiyle ölen 565 kişiden biri oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı