Yaşam

Depresyonun İnsanlarda Gelişimi

Günümüzde her on kişiden 4’ü depresyon belirtileri göstermektedir. Modern çağın en büyük hastalığı olarak bilinen depresyon, majör depresif bozukluk olarak tanımlanmaktadır.  Bir hata olarak görülen bu durum bilim insanlarının yıllardır üzerinde çalıştığı bir durum olarak devam etmektedir.

Her Zaman Düşünceli

Bilim insanları ve psikologlar depresyon olarak tanımlanan bu durum aksine bozukluk olarak görmemektedirler. Aslında pek çok fayda sağlayabileceği ve evrimleşmiş bir mekanizma olarak görmektedirler.  Analitik ruminasyon fikri olarak öne sürülen bu durum, geniş araştırmalara neden olmuştur. Araştırmalardan biri, depresyon yaşayan bir kişinin, içinde bulunduğu acı durumundan ve kafasını taktığı olaya dair pek çok düşüncelerle savaştığı bir an olarak nitelendirilmektedir. Bu durum ise, kişinin daha fazla düşünmesine ve özellikle REM uykusunda beynin anı oluşturduğu o anlarda bazı yükselmelerin meydana geldiği görülmektedir. Özellikle analitik anlamda yeteneğim arttığı da gözlemlenmiştir. Bu demektir ki , depresyon yaşayan bireyin normal meselelerden uzaklaşmasını ve içinde bulunduğu sorunun çözümüne yönelik daimi olarak düşünme işlevini gerçekleştirmektedir.    Evrimsel bir süreçte de insanlar yalnızca kendileriyle uyumlu bir şekilde yaşamaya değil aynı zamanda etrafındaki akrabalık ilişkilerinde de uyum içerisinde olmaya çalışmıştır.  Birçok anne ve baba çocuklarının hayatı için kendisini feda etmede bulunabilmektedir. Evrimsel araştırmanın bir diğer sonucunda ise, birçok kişinin kendisinden kaynaklı olarak değil de etrafındaki insanlara yük olmamak adına intihar ettiği ispatlanmıştır. İntihar eylemlerinin çoğunun aslında bir yardım dilemek olduğu da çoğu bilim insanı tarafından kanıtlanmıştır. Hedefi ölüm olsa da mesajı yardımdır. Depresyon genellikle belli sorunlar sonrasında ortaya çıkmıştır.  Depresyonun nedenlerine bakmadan önce sonuçlara odaklanmak depresyonun kötü, bozukluk olarak görülmesine neden olmuştur. Aslında evrimleşmiş bir tepki olarak görüldüğü bilim insanları tarafından tespit edilmiştir. Nedensiz depresyon oldukça azdır. Depresyon geçiren bireyler genelde hayati yahut duygu durumunu sarsıcı olaylar yaşamışlardır.

Araştırmalara dayanarak, depresyonun yaşanılan olaylara uyum sağlanamamasından yahut uygun uyum sağlanmamasında  kaynaklanmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı