Yaşam

Dış İşleri Bakanlığı’ndan Corona Virüsü Uyarısı

Corona Virüsü hakkında çıkan gelişmeler, tüm dünya tarafından büyük bir endişeyle takip ediliyor. Vakalarda görülen yüksek bulaşıcılık oranına bakılırsa bu virüsün adı daha çok duyulacak gibi görünüyor. Wuhan’dan ortaya çıkan Corona Virüsü her ne kadar tüm şehri kapsayan bir karantina ile kontrol altına alınmaya çalışılsa da, her geçen gün farklı şehir ve ülkelerde virüs alarmı veriliyor. Yurt dışı seyahatlerinden döndükten sonra yüksek ateş sebebiyle hastaneye kaldırılan hastalarda ilk olarak Corona Virüsü’nün varlığı araştırılıyor. Elbette ki Türkiye’nin çeşitli illerinde de Wuhan Virüsü olarak da bilinen Corona Virüsü vakalarının olup olmadığından şüphe duyulmaya devam ediliyor.

Virüsün yüksek ateşe sebep olduğu bilindiğinden havaalanlarına termal kameralar yerleştirildi fakat alınan tek önlem bu değil. Dış İşleri Bakanlığı, vatandaşları salgından korumak adına harekete geçerek Çin’e seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları için bir açıklamada bulundu. Açıklamada zorunlu olmadığı takdirde Çin seyahatinden uzak durulmasının kamu sağlığı açısından daha yararlı olacağının altı çizildi.

Dış İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan şehrinde zatürreye neden olan yeni Corona virüsü (2019-nCoV) ülke çapında kamu sağlığını tehdit eden boyuta ulaşmıştır. Corona virüsü salgınıyla bağlantılı vaka sayısı artış eğilimindedir.

Bu çerçevede vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça Çin’e seyahat etmemeleri, Çin’e seyahat etmeleri hâlinde başta Hubei eyaleti olmak üzere vakaların yoğun olarak görüldüğü bölgelerden uzak durmaları önemle tavsiye olunur. Çin’de ikamet eden ve Çin’in diğer bölgelerine seyahat etmek zorunda olan vatandaşlarımızın sağlık önlemlerine azami riayet etmeleri, Pekin Büyükelçiliğimiz, Hong Kong, Şanghay ve Guanco Başkonsolosluklarımız ile Çin Halk Cumhuriyeti ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklama ve uyarılarını yakından takip etmeleri önem arz etmektedir.

Vatandaşlarımızın acil durumlarda aşağıda irtibat bilgileri bulunan Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24), Pekin Büyükelçiliğimiz ve ilgili Başkonsolosluklarımıza ulaşmaları mümkündür:

Konsolosluk Çağrı Merkezi (+90 312 292 29 29),
Pekin Büyükelçiliği (+86 152 01 30 94 12, embassy.beijing@mfa.gov.tr),
Hong Kong Başkonsolosluğu (+85 296 17 07 22, consulate.hongkong@mfa.gov.tr ),
Şangay Başkonsolosluğu (+ 86 159 21 03 69 31, consulate.shanghai@mfa.gov.tr ),
Guanco Başkonsolosluğu (+86 181 27 83 49 07, consulate.guangzhou@mfa.gov.tr )

Tüm dünyada benzer önlemler alındığından Çin’e yapılacak seyahatlerin sayısında ciddi bir düşüş öngörülüyor. Bütün bu önlemlere rağmen virüs ile enfekte olan insanların sayısı her geçen gün artıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı