Yaşam

Dünyanın Anlamsız Olduğunu Düşünmek: Overview Effect

Uzaya çıkmış olan astronotlarda görülen ve özellikle astronomi ile ilgilenen kimselerde de görülen Overview Effect durumu, temel olarak dünyanı uzaktan görmek ile birlikte yaşamın ne kadar anlamsız olduğunu görmeye verilen isim olarak tanımlıyor. Fakat bu etkiye astronot olmadan da kapılmanız mümkün.

Dünya Ne Kadar Küçük!

Overview Effect, dünyayı uzaktan yani uzaydan izleme imkânı bulan kişilerin yaygın olarak yakalandıkları psikolojik bir rahatsızlık olarak literatürde yer alıyor. Gezegende yaşayan her insanın ve canlının esasında hiçbir fark taşımadığını ve bütün olduğunu, insan uğraşlarının da beyhude olduğunu fark etmeyi sağlayan bu rahatsızlık dünyaya büyük bir önem atfeden kimselerin ne kadar yanıldıklarını düşündürüyor.

Dünya içindeyken kendi çevremizin ve ülkemizin tüm yaşamın merkezi olduğunu düşünen kimselerin dünyaya uzaktan bakma imkânı bulduklarında esasında kurdukları ilişkilerin ne kadar kırılgan olduğunu ve dünya adı verilmiş uğraşların uzayda geçerli olmadığının farkına varılması ile astronotlar hem sevinç hem de üzüntü yaşıyorlar.

Bu durum üzerine yapılmış araştırmalarda uzaya giden her 10 astronottan 8’inin bu duruma yakalandığı tespit edilmiş durumda. Tedavi edilme yöntemleri için NASA’nın kendi bünyesinde kurduğu bir klinik bile bulunan bu rahatsızlığın asıl tesiri ise astronotların dünyaya döndükten sonra günlük yaşama uyum sağlayamamaları, etrafındaki insanlara değer vermemeleri olarak kendisini gösteriyor.

Ancak bu durum farklı bir açıdan bakıldığında günlük yaşamı kolaylaştırmak adına da kullanılabilir. Yaşamda bizler için çok öncelikli olarak gördüğümüz her şey için Overview Effect durumunu uygulamayı başarmak çok olumlu sonuçlara yol açabilir. Londra Üniversitesi’nden Psikoloji Bölümleri Başkanı William Buttle’ın araştırma grubunun yaptığı çalışmaya göre katılımcılara farklı katmanlardan çekilmiş dünyanın fotoğrafları gösterilmiş ve gittikçe dünyaya yakınlaşılmış. Katılımcılar deneyden çıktıktan sonra çoğunun dünyanın gerçekten anlamsız bir yer olabileceğini düşünmeye başladıkları görülmüş.

Bu durum dünyanın bir anlamı olmadığı, esasında her anlamın insanlar tarafından verildiğini göstermek açısından da güzel bir örnek olarak görülebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı