GündemYaşam

EBA TV Nasıl Seyredilir?

Korona virüs nedeniyle eğitime ara verilmesinin ardından tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim başlayacağı duyurulmuştu. Uzaktan eğitim sayesinde öğrenciler derslerinden geride kalmadan eğitim faaliyetlerine devam edebilecekler. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı, TRT bünyesinde EBA TV eğitim kanalını açtı. Bu kanallarda 23 Mart 2020 tarihinden itibaren eğitim verilmeye başlanacak. Öğrenciler bu kanallar üzerinden derslerini takip edebilecekler. EBA TV izleme yöntemleri olarak farklı alternatifler mevcut.

EBA TV Nasıl İzlenir?

EBA TV nasıl izlenir sorusu veliler ve öğrenciler tarafından gündeme gelmektedir. Yeni tip korona virüs salgınının neden olduğu durum  nedeniyle örgün eğitime ara verilmesinin ardından MEB kısa sürede öğrencilerin derslerinden mahrum kalmamaları açısından uzaktan eğitim kanalı EBA TV’yi hayata geçirdi.

23 Mart 2020’de öğrenciler için ekran başından zil çalmış olacak ve dersleri, tıpkı okullarındaki gibi devam etmeye başlayacak. Ders programları kesinleşen EBA TV içeriği temel olarak 3 ayrı kanaldan ve 6 farklı frekans ile yayın yapacak. Bu kanallardan üçü SD, kalan üçü ise HD formatında yayın yapacak. Bu sayede HD izleme şansına sahip olmayan televizyonlardan da rahatlıkla dersler takip edilebilecek.

Eğer herhangi bir televizyon paketi hizmeti almıyorsanız uydu alıcınızdan kendiniz EBA TV frekanslarını ayarlayabilirsiniz. Bunun için;

  • Kumandanızdaki menü tuşuna basın,
  • Çıkan menüden uydu listesini seçin. Bazı yazılımlarda bunun adı “Kurulum” da olabilir.
  • Manuel ya da elle ekle kısmını seçin.
  • Açılacak ekrana TRT EBA TV frekans bilgilerini girmelisiniz;
  • EBA TV frekans bilgileri;
  • TURKSAT, Frekans: 12083 H 13750
  • Bu bilgileri girdikten sonra ekleme seçeneğine basın ve kısa sürede EBA TV kanal listesiniz arasında görünecektir.

EBA TV Ders Programı Nasıl?

EBA TV ders programı açısından dersler hafta içi her gün farklı sınıflara göre yayınlanacak. Başka bir deyişle her sınıf için belirli günlerde dersler bulunuyor. 1, 5 ve 9’uncu sınıfların dersleri ise her sabah 9’da yayına başlıyor. Diğer sınıflar ise günün farklı saatlerine dağıtılmış durumda. İlkokul ve Ortaokulun dersleri 09.00 – 13.30 arasında yapılırken liselerin dersleri ise 09.00 – 14.30 arasında gerçekleştirilecek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı