Yaşam

Evcil Hayvanlar ve Çocuklar Arasındaki İlişki Nedir?

Evcil hayvan ve çocuğun aynı ortamda büyümesine olumlu bakmayan görüşler var. Bunun sebebi ise doğru bilinen ama yanlış olduğu ispatlanmış evcil hayvan beslemenin özellikle çocuğu hasta ettiği, ilerleyen yaşlarda özelikle şizofreni hastası olabildiği bilgisi. Kedi beslemek ile şizofreni arasında bir bağ bulunmuyor. Tam aksine hayvanlarla büyüyen çocukların bağışık sistemi daha güçlü, zihinsel olarak daha sakin oldukları yapılan araştırmalar ile kanıtlandı. Yakın zamanda evcil hayvanlar ve çocuklar arasındaki ilişkiyi içeren bir haber yayınlandı. Habere göre, Amerikan Hastalık Kontrolü Merkezi’nin yaptığı araştırma ile evcil hayvan ile büyüyen çocukların şizofreniye yakalanma riskinin yüksek olduğu belirtiliyor. Ancak bu araştırma haberinin bir kaynak bilgisine dayanmaması bilgilerin doğruluğu hakkında şüpheye düşürürken, Amerikan Hastalık Kontrolü Merkezi’nin böyle bir araştırma yapmadığı ortaya çıktı. Bu yanlış bilginin sadece 1992 ve 1997 yıllarında yapılan iki anket sonucu verisine dayandığı da böylelikle anlaşılmış oldu. Araştırmanın yanlış bir sonuçta bulunduğunu ise Psychological Medicine tarafından yine yakın zamanda yayınlanan bir makale ile kanıtlandı.

Evcil Hayvanlar Hasta Yapmıyor

Yaygın bilinen yanlışlardan biri de hayvan tüylerinin yutulması ya da solunması durumunda tümör yapabileceği. Ancak hayvan tüyleri değil, tüyleri üzerinde bulunan mikroorganizmalar tümör yapmaktadır. Bu risk meyve ve sebzeleri iyi yıkamadan tüketildiğinde daha fazladır. Evcil hayvanın aşılarının aksatılmaması, temizlik ve bakımının düzenli yapılması bu durumu ortadan kaldıracaktır. Mikroorganizmaların her yerde bulunduğu unutulmamalıdır. Dokunulan bir sandalyede, tutulan bir kapı kolunda bile pek çok mikroorganizma vardır. Hasta olmamak için kişisel hijyene ve mekan temizliğine dikkat etmek yeterlidir. Anlaşılacağı üzere bu durumun evcil hayvanların üzerine yıkılması, sadece onlarla ilişkilendirilmesi yanlıştır.  

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalar evcil hayvan beslemenin insan üzerinde oldukça fazla faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Koşulsuz sevgiyi hissettiren, hayatlara renk getiren bu küçük dostlarımız, insan üzerinde stresi azaltıyor. Evcil hayvanla büyüyen çocuklar daha özgüvenli bireyler oluyor. Zihinsel ve psikolojik rahatsızlıkların iyileşmesin de önemli rol oynuyor. Sıkıntılı anlarınızı hissederek destek olmaya çalışıyor. Sevgi gösteren evcil hayvanlar serotonin, endorfin, oxytocin başta olmak üzere mutluluk hormonu sağlanmasına vesile oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı