Yaşam

Evde Corona Virüsü Maskesi Nasıl Yapılır?

Evde Corona virüsü maskesinin nasıl yapıldığını merak edenler için oldukça basit bir yöntem bulunuyor. Birkaç kolay adımı takip ederek evde Corona virüsünden korunma maskesi yapılabilir.

Corona virüsünden korunmak için önerilen ve kullanılan yöntemlerden birinin de maske olduğu biliniyor. “Corona virüsü dolayısıyla fiyatı oldukça yükselen maskenin evde de yapılabilmesi mümkün mü?” sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. Evde de basit bir yöntemle ve sınırlı malzemelerle maske yapmak mümkün.

Evde Corona Virüs Maskesi Nasıl Yapılabilir? Hangi Malzemeler Gerekir?

Evde Corona virüsü maskesi yapabilmek için gereken şeyler sadece ambalaj (paket) lastiği ve kağıt havlu. Bu iki malzemeyle maske kısa sürede tamamlanabiliyor.

Evde Corona Virüsü Maskesi Nasıl Yapılır?
Evde Corona Virüsü Maskesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle yüzü kapatabilecek büyüklükte bir parça kağıt havluyu yelpaze şeklinde katlayıp sağ ve solunda iki cm boşluk belirliyoruz. Sağ ve sol kısmındaki boşlukların arasından ambalaj lastiği geçirip bir zımba yardımıyla lastiği kağıt havluya tutturuyoruz. Lastikleri kulağımızdan geçirdikten sonra yelpaze şeklinde katlanan kağıt havlunun orta kısmı açılacak, ağzı ve burnu koruyacak şekilde kapatacaktır.

Evde Corona Virüsü Maskesi Nasıl Yapılır?
Evde Corona Virüsü Maskesi Nasıl Yapılır?

Maske Corona Virüsünden Korunmada Ne Kadar Etkili?

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Corona virüsünün ülkemizde de görülmesi üzerine hijyen ve temizlik malzemeleri oldukça önemli bir yere sahip olmaya başladı. Maske de virüsten korunmak için önerilen yöntemlerden biri. Öyle ki dünyanın pek çok yerinde insanlar maske almak için eczanelerin önünde kuyruklar oluşturuyor. Bu da bazı fırsatçı firmaların fiyatı fahiş derecede artırmasına sebep oldu. Bu sebeple evde de gayet basit şekilde maske yapmak mümkün. Evde yapılan maske ile birlikte mutlaka ellerin sık sık yıkanması, kalabalık ortamlara mecbur oldukça girilmemesi, antibakteriyel jellerin kullanılması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de oldukça önem teşkil ediyor.

Herkes Maske Takmak Zorunda Mı?

Herkes maske takmak zorunda değil. Ancak dışarı çıkmak zorunda olan ve toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalan kişilerin maske takması faydalı olacaktır. Hatta evde yapılan maske çok daha faydalı olabilir. Basit iki malzemeyle istenilen sayıda yapılabilecek maske sık sık değiştirilip hijyen açısından daha olumlu bir sonuç elde edilebilir. Maske kullanılmadığı takdirde öksürürken ya da hapşırırken ağız bölgesi dirsek ile kapatılabilir. Limon kolonyası da önerilen dezenfektanlar arasında yer alıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı