Yaşam

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Evde el dezenfektanı nasıl yapılır? Corona virüsten korunmak için evde el dezenfektanı yapılabilir mi? Bugünlerde en merak konulardan biri. Evde el dezenfektanı yapmak hem pratik en uygun fiyatlı bir seçenek olacaktır.

Gittikçe yayılan Corona virüs salgınından korunmak için çok çeşitli yöntemler olduğu söyleniyor. Fakat en bilinen yöntem temizlik kurallarına dikkat etmek. Bu sebeple de çantada ya da cepte taşınabilecek el dezenfektanları oldukça mühim hale geliyor.

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Evde Corona Virüs’ten Korunmak İçin El Dezenfektanı Nasıl Yapılır ?

Corona virüsün ülkemizde de görülmesinin ardından temizlik ürünlerine rağbet arttı. Eczanelerde ve marketler temizlik reyonlarının boşalmaya başlamasının ardından pek çok ürünün fiyatlarında ciddi artış yaşandı. Virüsten korunmanın en etkili yolu özellikle ellerin temizliğinden geçiyor. Bu sebeple elleri nasıl temizlemek, nasıl yıkamak, hangi ürünleri kullanmak gerekiyor gibi sorular çoğu insanın aklını karıştırabiliyor.

El temizliği elbette çok önemli.  Ancak her dakika başı yahut dakikada birkaç kez olmak üzere elleri sürekli ve aşırı yıkamak da doğru değil. Ellerin sık sık yıkanmasını fakat bu durumun aşırı abartılmamasını söyleyen uzmanlar özellikle egzama hastalarının ellerini yıkarken dikkat etmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Bu sebeple doğal ve etkili temizlik ürünlerini ve el dezenfektanlarını kullanmak önem teşkil ediyor.

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Evde El Dezenfektanı  Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

Yarım çay kaşığı lavanta yağı, 3 damla okaliptus yağı, 2 damla çay ağacı yağı, 2 yemek kaşığı beyaz sirke,bir tatlı kaşığı boraks,2 barsak sıcak su el dezenfektanı yapmak için yeterli olacaktır.

Yapılışı;

Bütün malzemeler bir kabın içinde yeterince karıştırılmalıdır. Sonrasında püskürtme özelliği olan bir sprey şişesinin içine konulup çantada ve cepte taşınabilir.

Evde El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

Evde El Dezenfektanı Yapmak İçin Bir Diğer Yöntem

10 damla limon yağı,etil alkol ve saf su kullanarak da bir el dezenfektanı hazırlanabilir. Saf suyu yüzde otuz, etil alkolü yüzde yetmiş oranında olacak şekilde karıştırılıp içine limon yağının ilava edilmesi ile el dezenfektanı hazır olacaktır.Bir sprey şişesine konulup, sabun bulunamayan ortamlarda alternatif olarak kullanılabilir.

Ellerin sabunla, sabuna erişilemeyen yerlerde el dezenfektanları ile en az 20 saniye yıkanması gerekiyor ve cilt problemleri olanların kullandığı ürünlere dikkat etmeyi unutmaması önem teşkil ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı