Yaşam

Evde Etkili Bir Şekilde Nasıl Çalışılır?

Koronavirüs salgını nedeniyle çoğu işletme faaliyetlerine geçici süre izin vermiş olsa da pek çok kişi de artık ev ortamından çalışıyor. Son zamanlarda “home office” olarak adlandırılan çalışma biçimi yaygınlık kazanıyor olsa da virüs salgını nedeniyle bu sayı bir anda büyük bir ivme kazandı. Ancak ev ortamından çalışmaya alışık olmayanlar odaklanamadıklarını, işlerini zamanında yetiştiremediklerini ve üstlerine rehavet çöktüğünden sıklıkla şikayet ediyorlar. Etkili bir şekilde evde çalışmak için izleyeceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır.

İşe Gider gibi Giyinin

Uyuduğunuz kıyafetler ya da pijamanız ile işinizi yapmak için masa başına oturmayın. Genelde işe hazırlanmak fiziksel olduğu kadar psikolojik bir süreçtir ve pijama gibi giysiler kişiyi sürekli dinlenme modunda tutarlar. Her ne kadar çok şık olmanıza ev ortamında gerek olmasa da günlük giyiminizi ev ortamında da sürdürmeniz yararlı olacaktır. Özellikle video konferanslara katılıyorsanız görünüşünüzün iyi olması gerektiğini belirtmek gerekli. Sadece bir pantolon ve tişört bile pijamaların verdiği tembellikten kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sınırlarınızı Koruyun

İşte çalışırken en büyük moral verici bir an önce işlerin bitirilip dışarıya çıkılmasıdır. Bunun için de mesai denilen kavram geçerlidir. Ev ortamında da işlerinizi yaparken bu mesai kavramına sıkıca bağlı kalmaya özen gösterin. Serbest çalışma stiliniz bulunuyorsa bile belirli bir rutin geliştirmeniz, odanızı adeta bir ofise çevirmek için son derece yararlı olacaktır. Aynı zamanda çalışma esnasında kullandığınız odaya, eğer evde kendi başınıza yaşamıyorsanız başkalarının girmesini kısıtlayın ve onlara da durumu anlatın. Özellikle çocuğunuz bulunuyorsa çocuklarınızın sizi neden rahatsız etmemesi gerektiğini onlara izah ettikten sonra çalışmalarınızı sürdürün.

Telefon Kullanın

Elbette aşırı telefon kullanımı kötü bir bağımlılık olsa da evden çalışırken verdiğiniz aralarda tanıdıklarınız ile telefondan konuşmak sizi rahatlatacak ve gün içerisinde neler olduğuna dair konuşmanızı sağlayacaktır. Temelde insan sosyal bir varlık olduğu için başkalarının sesini duymak ister ve gün boyu izole halde çalıştıktan sonra sevdikleriniz ile konuşmak çok daha verimli ve nitelikli konuşmalar yapmanızı sağlayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı