Yaşam

Evde Limon Kolonyası Nasıl Yapılır?

Evde limon kolonyası yapmak oldukça basit bir işlemdir.  Sadece üç malzeme ile evde limon kolonyası yapmak mümkündür. Üstelik fazla vakit almayan bu işlemi uygulamak oldukça kolaydır.

Corona virüsü tehdidi tüm dünya üzerinde devam ederken uzmanlar her geçen gün korunmak için farklı hijyen kuralları açıklıyor. Kolonya da Corona virüsünden korunmak için kullanılan en etkili yöntemlerden biri.

Evde Limon Kolonyası Yapmak Mümkün

Corona virüsün pek çok ülkeden sonra ülkemizde de görülmesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Corona virüsünü küresel salgın ilan etmesinden sonra dezenfektanlar ve temizlik ürünleri oldukça önem teşkil etmeye başladı. Pek çok insan eczanelere ve marketlerin temizlik reyonlarına yönelerek stok yapmaya başladı.

Kolonyanın koronavirüs salgınına karşı korunmada etkili olduğunun açıklanması üzerine meşhur kolonya markası Eyüp Sabri Tuncer’in Ankara Ulus’ta bulunan mağazası önünde kuyruklar olduğu bilgisi yayılmıştı. Kolonya stoklarının tükenmesinden endişe edenler kolonya stoklamaya başladı. Henüz kolonya stoklarının tükendiği gibi bir bilgi ve Corona virüsün ülkemizde bir salgın haline gelmemesine rağmen özellikle limon kolonyasına rağbet edildi.

Limon kolonyası ihtiyaç duyulduğu taktirde evde de gayet basit bir işlemle yapılabilir. Sadece üç malzeme ile kısa süre içinde yapılabilecek olan limon kolonyası dışarıdan satın alınanlar kadar etkili bir dezenfektandır.

Evde Nasıl Limon Kolonyası Yapılır?

Evde limon kolonyası yapımına dair Tekno10 Youtube kanalımızda yayınladığımız videoyu izleyerek kolayca limon kolonyası yapabilir, Corona virüsü başta olmak üzere pek çok virüs, bakteri ve parazite karşı ev yapımı limon kolonyası ile korunabilirsiniz.

Limon Kolonyası Yapımı

Bir litre kolonya için gereken üç malzeme 800 ml etil alkol, 1 adet limon, 185 ml saf (damıtılmış) sudur. Öncelikle limonun yıkanıp kabukları ile birlikte küçük parçalar halinde doğranması gerekir. Üzerine su ve etil alkol eklenerek ağzı kapatılacak bir kaba koyulup 2-3 dinlendirilir. Dinlenme işlemi sırasında güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. 2-3 gün bekletilen karışım süzülür. Süzüldükten sonra kolonya için uygun temiz bir şişenin içine koyulup, ağzı kapatılır. Bu işlemlerin ardından limon kolonyası kullanıma hazır hale gelmiş olur. Dilerseniz malzemelerin miktarını artırıp daha fazla kolonya yapabilir, küçük birkaç şişeye bölüştürebilirsiniz.

Evde Limon Kolonyası Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı olarak limon yerine yeşil çay, portakal, tarçın, biberiye veya bergamot kullanılarak farklı esanslarla da kolonya hazırlanılabilir.

Limon kolonyası Corona virüs ile baş etmek için tek başına yeterli değildir. Mümkünse kullanılan peçetelerin tek kullanımlık olması, bulunulan ortamın sık sık havalandırılması, havlu gibi kişisel malzemelerin kimse ile paylaşılmaması, sık sık el yıkanması gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

3 Yorum

  1. Merhaba güzel makale olmuş teşekkürler, Sağlık bakanı alkol derecesi %60 ve üzeri olsun demişti. Alkol derecesini nasıl tutturabiliriz.

    Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı