Yaşam

Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Evde sabun yapmak sanıldığından çok daha kolaydır. Coronavirüs ile birlikte ülkemizde ve tüm dünyada temizlik ürünlerine ve dezenfektanlara rağbet arttı. Özellikle el temizliği için vazgeçilmez olan sabun, virüsten korunmanın en temel maddesi, elleri sık sık yıkamanın olmazsa olmazı.

Coronavirüs’ün ülkemizde de görülmesi üzerine temizlik malzemelerine olan talep büyük ölçüde artı. Bu da fırsatçıların sahte ürünleri piyasaya sunmalarına ya da fiyatların artışına sebep olabilir. Bütün bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda evde doğal sabun yapma fikri de oldukça cazip gelebiliyor.

Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Evde Sabun Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

İstenilen bir esans (lavanta, gül vb. yağlar), silikon sabun kalıpları, eldiven, tahta kaşık, gözleri korumak için gözlük, temiz kül evde sabun yapmak için yeterli.

Yapılışı;

Sabun yapımına başlamadan önce külden etkilenmemek için eldiven ve gözlük kullanılabilir. Temiz bir tencereye beyaz odun külleri ve 40 ml su konulup, karışımın ısıtılması gerekmektedir. Karışım kaynamadan önce ocaktan alınmalıdır. Karışım soğumaya bırakılır. Farklı bir tencereye zeytinyağı eklenerek ısıtılmalıdır. Zeytinyağı ılındıktan sonra küllü su karışımı ilave edilir. Karışım, kısık ateşte tahta kaşık ile karıştırılıp kıvam aldıktan sonra çeşitli silikon sabun kalıplarına konulur. Silikon kalıplara karışım dökülmeden önce istenilen  bir esans eklenebilir. En az bir gün bekletilir. Sonrasında sabun kullanıma hazır olacaktır. Kokusuz bir sabun isteniyorsa esans eklenmeyebilir.

Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Coronavirüs’ten Korunmak için ‘Türk Burgusu’ Yöntemiyle El Yıkama

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, ABD’de katıldığı ‘The Tonight Show starring Jimmy Fallon’ programında elleri en etkili yıkama yönteminin ‘Türk Burgusu’ olduğunu anlattı. Bu ifade ile dikkat çeken Mehmet Öz, “Ellerinizi açtıktan sonra ‘Türk burgusu’ yapın ve parmaklarınızı avuçlarınızla sıkıştırarak ovmaya başlayın. Baş parmaklarınızı da tek tek ovun. Ciddiyim. Bize bu yöntemi tıp okulunda da gösterdiler. Sonrasında el ayalarınızı ovun. 20 saniye sürmeli. Ardından ellerinizi kurutun ve bitti” şeklinde etkili el yıkama yöntemini anlattı.

Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Coronavirüs ile mücadelede parmakların ovularak yıkanması el temizliği için en önemli noktalardan biri. Bir diğeri de tırnak temizliği, mümkünse tırnak fırçasıyla, tırnakların sabun ile birlikte fırçalanması gerekiyor.

Eller temiz bile olsa mümkün olduğunca eller ile yüze dokunulmaması bu dönemde en dikkat edilmesi gereken kural. Çünkü virüs damlacık şeklinde ve solunum yoluyla bulaşıyor. Özellikle gençler ve çocuklar virüsü çok çabuk kapabiliyorlar. Bu sebeple gençlerin ve çocukların dikkatli olması, kronik hastalarla ve yaşlılarla temastan kaçınması etkili yöntemlerden biri.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı