GündemYaşam

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

Koronavirüsün tüm dünyada yayılması, can kayıplarına yol açması elbette endişe ve üzüntüye sebep oluyor. Bu süreçte zorunlu olmadıkça dışarı çıkamamak da can sıkıyor olabilir. Fakat yoğun tempoda çalışılan günlerde, sınavlarla, sunumlarla, toplantılarla geçen, durup dinlenmeye, kitap okumaya hatta müzik dinlemeye bile vakit bulunamayan günler düşünülünce bu süreç kaliteli bir şekilde değerlendirilebilir.

Müziğin her zaman ruha iyi gelen, motive eden, rahatlatan ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Dünyada milyonlarca şarkı var keşfedilmeyi bekleyen. Çok bilinen, sevilen ama yıllardır dinlenilmeyen eski bir şarkı eski bir arkadaşı hatırlatabilir. Eski bir arkadaş ile telefon aracılığıyla yapılan sohbet bu günlerde çok iyi gelebilir.  Ya da her gün yeni bir dinleme listesi oluşturularak çok farklı dillerde çok çeşitli şarkıların dünyasında yolculuğa çıkılabilir. Barış Manço şarkıları eşliğinde nane,limon kabuğu kaynatılabilir, domates biber, patlıcan eşliğinde mutfakta sebzeler yıkanıp yemek yapılabir.Hababam sınıfı vokal grubuna eşlik ederken içimizde beyaz kelebekler uçuşabilir.Bir kahve eşliğinde film müzikleri ile nostaljik bir seyahate çıkılabilir. O halde bir şarkıyla bitirelim cümleyi, ne demiş Bülent Ortaçgil, Olamaz mı? Olabilir…

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

Karaoke

Eğer bir karaoke mikrofonunuz varsa internet üzerindeki pek çok uygulamadan en sevdiğiniz şarkıları seslendirme şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca karaoke yapmak için mikrofon şart da değil aslında. En kolayından YouTube üzerinden çok sevdiğiniz bir şarkının karaoke için hazırlanmış versiyonunu açıp şarkı söyleyebilirsiniz. Evde yalnız değilseniz bunu bir yarışmaya bile döndürebilirsiniz.

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler
Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

Şarkılar Eşliğinde Temizlik

Hijyenin çok mühim olduğu şu süreçte herkes temizlik rutinlerini artırmış ve detaylandırmış durumda. Öyle ki günlük temizlik süresi birkaç saatimizi alabiliyor bazen. Bu sürede eğlenceli bir dinleme listesi oluşturabilir şarkılar eşliğinde temizlik yapabilirsiniz. Hatta tüm aile bireyleri iş birliği yapabilir, bir şarkı süresince kim ne kadar alanı temizleyebilecek şeklinde küçük iddialaşmalar ve yarışmalar yapabilirsiniz.

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

Zumba

Son yılların en gözde sporlarından biri zumbanın en güzel özelliği sadece internete ihtiyacınızın olması. Eğer bir sağlık probleminiz yoksa (tansiyon,kalp yetmezliği,taşikardi gibi) internet üzerinden zumba programları eşliğinde zumba yapabilirsiniz. Hem formda kalmaya yarayan hem de dans ederek stres atmaya yarayan zumba bazı online programlarla canlı yayınlar aracılığıyla da yapılabiliyor. Uygun olduğunuz vakitlerde canlı yayınlara da katılabilirsiniz. Hatta online programlar ya da internet uygulamaları ile konsept zumba partilerine katılabilir, 90,80,70’ler şarkıları ile zumba yapabilirsiniz.

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler
Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

Müzik Eşliğinde Yemek Yapmak

Bu süreçte evde özellikle çocuklarla yapılabilecek aktiviteler çok önemli. Çocuk şarkıları ya da öğretici bazı şarkılar eşliğinde çocuklarla yemek yapabilirsiniz. Çocukların da ilgi duyacağı şekilli kurabiyeler, pastalar yapılırken iş bölümü için verilen süreler şarkıların süresiyle belirlenebilir. Bir şarkı başlayıp bitene kadar beş kurabiye şekillendirmek, başka bir şarkı bitinceye kadar pastanın kremasını yapıp bitirmek gibi etaplar belirlenebilir. Bilenler iyi bilir, bir nesil kek yapmayı Nil Karaibrahimgil’in ‘Kek’ şarkısıyla öğrenmiştir.

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler
Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

‘Değiştir!’ Oyunu Oynamak

Ailecek vakit geçirirken yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de oyunlar oynamaktır. Şarkılar eşliğinde oynanan en güzel oyunlardan biri ‘Değiştir’ oyunudur şüphesiz. Sırayla herkes bir şarkı söylemeye başlar ve diğer aile fertlerinin değiştir demesiyle şarkıyı her defasında değiştirir. Sırayla herkes yarıştıktan sonra yarışmayı kaybeden çayları tazeleyebilir.

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

Nostalji Kuşağı İle Her Şarkıya Kısa Bir Öykü Yazmak

Ailenin çeşitli yaş gruplarındaki bireyleri elbette ki farklı şarkılarda sevinip, hüzünleniyorlardır. Herkesi çocukluğuna, gençliğine ya da sadece birkaç ay önceki güzel anılara  götüren bir şarkı vardır. Önce 80’lerden ya da 90’lardan nostaljik bir şarkı seçilebilir. Her bir aile bireyi farklı bir şarkı seçip tüm aileye dinletir. Aile bireyleri dinlenilen şarkılar hakkında hissedilen duygularla birkaç cümlelik kısa öyküler yazabilir. Bu öykülerin 5 cümle 7 cümle gibi bir sınırı olmalıdır. Böylece ortaya çok eğlenceli kısa öyküler çıkacaktır. Özellikle 90’ların renkli şarkıları ve klipleri çocukların oldukça dikkatini çekecektir.

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler
Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

Bir Enstrüman Çalmaya Çalışmak

Çoğu kişinin bir zamanlar heyecanla aldığı ama sonrasında evde bir köşede kalmış bir enstrümanı vardır. Enstrüman üzerinde eğlenceli çalışmalar yapmak için bu süreç oldukta iyi bir fırsata dönüştürülebilir. illa profesyonel şekilde öğrenmek gerekmez, sadece küçük bir melodi çıkarabilmek için denemeler yapmak bile sizi rahatlatacaktır. Eğer evde bir enstrümanınız yoksa telefon üzerinden çeşitli uygulamalar ile gitar,keman,piyano çalmaya çalışarak eğlenebilirsiniz.

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

Müzikal Film İzlemek

Aile bireylerinin yaş aralığına uygun bir müzikal film seçip izlemek oldukça eğlenceli bir aktivite olabilir. Ya da her gün bir yaş aralığına uygun müzikal de izlenebilir. Hem ne diyor ünlü bir müzikalimiz; ‘Hey,Lüküs hayat, lüküs hayat…Bak keyfine yan gel de yat.Ne güzel şey. Oh ne rahat!Yoktur eşin lüküs hayat! ‘

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

Hayat eve sığarken, müzikle hayatı güzelleştirip renklendirmek bizim elimizde. Bazen çok eğlenceli şarkılar ile eğlenirken bazen bir köşede istirahat edilirken bir radyo ya da klip programında çalan şarkılardan fal tutulabilir. Bazen hüzünlü bir şarkı ile cam kenarında yağmur izlenebilir. Unutulmamalı ki, bu süreçte geçecek yine kulaklıklar kulaklarda sabahları, akşamları otobüsler, caddeler, sokaklar kalabalıklar ile dolup taşacak. Hem ne demiş Zeki Müren;

Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler
Evde Yapılacak Müzikli Aktiviteler

‘Elbet bir gün buluşacağız.Bu böyle yarım kalmayacak…’

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı