Yaşam

Evinizde Cildinizi Canlandırmak İçin Öneriler

Yeterince gün ışığına çıkmıyorsanız cildinizde zamanla solgun ve mat bir görünüm olur. Bu yazımızda eski parlaklığındaki cildinize tekrar kavuşma vaktiniz.

Ülkemizde de görülen ve etkisini tüm dünyaya gösteren yeni tip korona virüs salgını yüzünden şu günlerde evlerimizdeyiz. Bu durum cildimizin de evde matlaşmasına ve canlılığını kaybetmesine neden oluyor. İşte cildinize faydası olacak önerilerimiz…

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

Kuru ve nemsiz kalan bir cilt mat, cansız ve solgun görünmenize yol açar. Nemlendiricilerin için olan humerktan ve emolyen ise kaybettiği nemi cilde geri verir. Düzenli bir şekilde cildinize nem vermek daha canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildinizi nemlendirerek kaybettiği elastikiyeti geri verebilirsiniz.

BOL SU İÇİN

Hepimizin bildiği gibi su vücudumuzun en temel ihtiyaçları arasındadır. Suyu ne kadar çok tüketirsek hücrelerimiz onarılır ve yenilenir. Her gün en az iki litre su tüketimi kaybettiğiniz canlılığı ve sağlıklı bir cildi size geri verir. Ayrıca suyu çok tüketen insanlarda kırışıklık sorununun en aza indiği görülmektedir.

BESLENME DÜZENİ

Cildinizin şu anki görünümünden şikayetçiyseniz yapmanız gerekenlerden biri beslenme düzenini değiştirmek olur. Çünkü yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir. Böğürtlen, dut, yaban mersini ya da ahududu gibi kırmızı meyveler cildin dokusunu güçlendirir ve kılcal damarlarınızı korur. Bu meyveleri çok tükettiğinizde ise cildiniz daha dinç bir görünüme sahip olur. Cildinizdeki kolojen üretimini de aynı ölçüde arttıran bir diğer yiyecek türü ise yeşil brokolidir. Bu sayede erken yaşlanmanın önüne geçmiş olursunuz.

D VİTAMİNİ ALIN

Güneş ışığında yeteri kadar bulunmamak D vitamini eksikliğinizi tetiklemektedir. Bu tarz durumlar ise sağlık problemlerine yol açar. Yemeklerinizde ne kadar D vitamini kullanmaya çalışsanız da güneşe çıkmadığınız sürece D vitamininden faydalanamazsız. Güneşe çıkarmıyorsanız da D vitaminini dışarıdan takviye olarak da almanızda bir sakınca yoktur.

C VİTAMİNİ İÇEREN ÜRÜNLER KULLANIN

C vitamini bilindiği üzere kırışıklık oluşumunu yavaşlatır ve nem dengesini korumaya çalışır. Bu yüzden de kullanıldığı zaman cilt daha parlak bir görünüm elde eder. Gözaltı morluklarına da iyi gelmektedir. C vitaminini de dilerseniz dışarıdan takviye şeklinde alabilirsiniz.

DÜZENLİ KESE CİLT İÇİN ÖNEMLİDİR

Cilde düzenli bir şekilde kese yapmak hücrelerin yenilenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Düzenli bir şekilde kese yaptığınızda ölü derileriniz temizlenir ve gözenekleriniz küçülür. Aynı zamanda kese yapmak size daha temiz bir his verir bu da stres seviyenizin düşmesine yardımcı olur.

GÜL SUYU KULLANIN

Gül suları cildiniz korur ve yüzünüzdeki pH değerinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Cildinizi sakinleştirir, canlandırır. Şayet mat ve kuru bir görünüme sahipseniz gül suyuna hayatınızda bir yer vermenizde büyük fayda vardır. İster sprey olarak isterseniz de tonik olarak cildinizde kullanabilirsiniz. Hatta buz kalıplarına koyup cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sayede gözenekleriniz de sıkılaşma ve canlanma meydana gelir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı