Yaşam

Filozof Atakan Türkiye’nin Gündemine Oturdu

Filozof Atakan olarak bilinen Atakan Kayalar henüz 10 yaşında fakat onu yaşıtlarından oldukça ayıran bir özelliğe sahip. Son 5 ayda 250 kitap okuduğunu belirten Filozof Atakan, saatlerce felsefe konuşacak kadar büyük bir bilgi birikimine sahip. Pek çok yetişkin insanın bile okumaktan çekineceği derinlikteki kitapları 10 yaşındayken okuyan Atakan çok konuşulacak.

Atakan Kayalar henüz 5. Sınıf öğrencisi olan bir çocuk fakat okuduğu kitapları, akıcı ve olgun anlatım tarzı ve kendini ifade ediş biçimiyle bir anda tüm Türkiye’nin gündemine oturdu. Felsefeye oldukça düşkün olduğunu belirten Atakan’ın hayatı kitap okumakla geçiyor. En ağır kitapları bile kolayca okuyan ve üzerine tartışmaktan büyük keyif alan Atakan bu sebeple Filozof takma adıyla biliniyor. 

Atakan Kayalar Okuduğu Kitapları Paylaştı

İlyada, Böyle Buyurdu Zerdüşt, Nutuk, Kayı serisi ve daha pek çok kitabı okuyan 10 yaşındaki Kayalar okullarda verilen eğitim sistemine dair çarpıcı önerilerde bulundu. Tarih öğreniminin gerekli olduğunu fakat ilk önce felsefe eğitimine ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Kayalar, aynı şekilde ahlak eğitiminin de büyük önem taşıdığını savunuyor. Psikoloji ile de yakından ilgilenen Filozof Atakan, psikoloji eğitiminin küçük çocuklarda farklı düşüncelere yol açabileceği sebebiyle ertelenmesi gerektiğini savunuyor. 

Filozof Atakan Türkiye’nin Gündemine Oturdu

Atakan Kayalar sosyal medya üzerinde kendisiyle alakalı yapılan yorumlara da büyük bir olgunlukla cevap veriyor. İnsanların kitap okuması gerektiğini sürekli dile getiren Kayalar, onu gördükten sonra ne kadar az kitap okuduğunu fark eden insanların bulunduğunu belirtiyor. Özellikle okunması gereken kitaplar hakkında yöneltilen soruya da George Orwell’in Hayvanlar Çiftliği ve Antonie de Saint’in Küçük Prens kitapları önerisinde bulunuyor.

Filozof Atakan’ın Annesi Açıklamalarda Bulundu

Filozof Atakan’ın annesi Hülya Kayalar da oğluyla gurur duyduğunu belirtiyor. Gerek sosyal medya gerek çevreden gördükleri ilgiden ötürü çok şaşkın olduğunu belirten anne, çocuğunun yaşıtlarından ayrılmamasını fakat biraz daha değişik bir eğitim alması gerektiğini düşünüyor. Bu konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteklerini beklediğini belirten Kayalar çocuğu için herhangi bir maddi veya manevi bir beklentisi olmadığını yalnızca onu daha da geliştirecek bir eğitim almasını arzu ettiğini ifade ediyor.

Atakan Kayalar Hakkında Uzman Yorumları

Atakan Kayalar Türkiye’nin gündemindeyken pek çok uzman da konuya dair açıklamalarda bulundu. Psikolog, psikiyatrist ve akademisyenler tarafından yapılan açıklamalarda en önemli nokta, Atakan’ın çocukluğunu da yaşaması gerektiği yönünde. Kitap okuma ve felsefe ile ilgilenmesini yararlı bulan uzmanlar yine de onun çocuk olduğunun unutulmaması, kendisinden devamlı olarak başarı, ciddiyet ve benzeri beklentilerde bulunulmaması gerektiği yönünde açıklamalar yapıldı. Aynı şekilde ailenin profesyonel destek alarak süreci yönetmesi de öneriler arasında.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı