Yaşam

Geçmişin İzini Hiçbir Zaman Bırakamamak: Einstellung Etkisi

Günlük yaşamda sıklıkla geçmişi referans alarak alacağınız kararlara geçmişin etki etmesini sağlıyorsanız, bu durumda Einstellung Etkisi olarak adlandırılan bir kavramı yaşıyor olabilirsiniz. Bu kavram, kapsamlı bir şekilde üzerinde durulduğunda, yaşamanızın da niçin istediğiniz gibi olmadığını daha iyi anlaşılır kılmaya yardımcı olacaktır.

Deneyimlerin Kalıntıları

Temelde bir meslek körlüğü olarak kullanılan Einstellung Etkisi karar alma yetilerinizi geçmişin gölgesinden kurtaramayarak olumsuz şekilde kararlar almanıza sebep olan, psikolojik bir kavramdır. Geçmişteki deneyimleriniz, geçmişten gelen bilgi ve tecrübeler ile birlikte mevcut durumlarda, günlük yaşamda problem çözme açısından oldukça zorlanabilirsiniz. Özellikle geştalt psikolojisi için önemli bir kavram olan Einstellung Etkisi, insan zihninin mekanize bir şekilde çalıştığını ve geçmişten kolay bir şekilde kurtulmanın olanaklı olmadığını, her yaşananın insanda izler bıraktığını ve kişinin o olayları arkasında bıraktığını sanmasına rağmen bile ilk fırsatta karşısına çıktığını savunmaktadır.

Böylece herhangi bir karar alırken, sizin yararınıza olacak bir durum yerine, geçmişin izini taşıyarak olumsuz yönde karar alabilir ve böylece günlük yaşamanızı zor hale getirebilirsiniz. Bu duruma bir örnek verilecek olursa, geçmişte bir partiye katılmak ile yaşanan kötü bir deneyim, daha sonra önünüze partiye katılmak ve sizin için hiçbir risk doğurmayan bir anda, geçmişin baskın olmasını sağlayarak bu partiye katılmanızı engelleyebilir. Ya da insanlar ile ilişkiler kurma aşamasında bu durum daha sıklıkla görülmektedir. Herkesin aynı olduğunu da düşünmek anlamıma gelebilecek Einstellung Etkisi ile pek çok tanışma, buluşma ya da birliktelik son bulmaktadır.

Bu durum ise zihnin mekanik şekilde, eski anıları ilk fırsatta gün yüzüne çıkarmaya meyilli olmasıdır. Bu durumun üstesinden gelmek için ise bir soruna her zaman farklı açılardan bakmayı deneyebilirsiniz. Farklı fikirlere katılmasanız bile sizin her zaman zararınıza olmayacağını düşünebilir, açık fikirli olarak sizi engel olacak düşüncelerin üzerine giderek, kendi yaşamanızın kontrolünün elinizde olacağını her zaman kendinize telkin edin. Bu noktalar ile Einstellung etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı