Yaşam

Gizli Corona Virüs Vakaları Salgını Büyütebilir!

Corona virüs salgını her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ülkemizde de bu konuda çeşitli önlemler alınmış durumda. Ancak alınan önlemlerin yeterli olmadığı konusunda çeşitli iddialar da gündeme geliyor. Salgının önüne geçecek kesin bir tedavi yöntemi ya da aşı henüz bulunamadı. Salgının bulaşıcı bir virüsten kaynaklanması sebebiyle kıs aşurede daha fazla büyümesi bekleniyor.

Avrupa ülkelerinde salgının kontrolden çıkması sebebiyle ölüm sayıları her gün rekor kırıyor. Bu durumda gizli virüs taşıyıcılarının halkın arasına karışmasının payı çok büyük. Enfekte olan herkes ağır semptomlar göstermiyor. Bazı insanlar hastalığı sıradan bir virüs gibi atlatabiliyorlar. Bu noktada herhangi bir tedavi görmelerine gerek kalmadan atlatabiliyorlar. Ancak hasta olduğunu fark etmeyen ya da yeni enfekte olmuş kişiler halk arasında virüsün yayılmasına zemin hazırlıyorlar.

Gizli Vakalar Tehlike Saçıyor

Bilim insanları gizli vakaların taşıyıcı olmasından dolayı salgının kontrolden çıktığını savunuyorlar. Hala binlerce gizli taşıyıcı olabileceği düşünülüyor. Hafif enfeksiyonu olan pek çok kişi durumun ciddiyetinin farkında olmadıkları için başka insanlarla iletişime geçmek konusunda da herhangi bir endişe duymuyorlar.

Sosyal izolasyonun ve mesafenin önemli olduğu yetkililer tarafından sık sık tekrarlanıyor. Gizli taşıyıcıların ve vakaların tespit edilememesi, insanların kendilerini izole etmemeleri ve belirtilerin ciddiye alınmaması durumunda salgının kontrol altına alınmasının mümkün olmayacağı belirtiliyor. Çin ve ABD’de bulunan bir araştırma ekibi bu süreçte gizli enfeksiyonları da ölçmek için Wuhan Sağlık Komisyonu’na başvurdular. 26 bin laboratuvar onaylı vakanın klinik bilgilerinden faydalanarak yeni bir model üzerinde çalıştıkları öğrenildi. Tespit edilmemiş vakaların, tespit edilmiş vakalar kadar çok olduğu düşünülüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı