Yaşam

Glovo Türkiye Faaliyetlerini Sonlandırdı

İspanya merkezli teslimat servisi Glovo, yaptığı açıklama ile birlikte aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Mısır, Porto Riko ve Uruguay gibi ülkelerdeki sürdüğü operasyonları bitirme kararı aldığını açıkladı.

2018 Mayıs ayı itibariyle Türkiye faaliyetlerine başlayan İspanya merkezli teslimat servisi Glovo aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülke pazarlarından çekilme kararı aldığını duyurdu. Glovo bu kararının nedenini, diğer pazarlara odaklanma ve enerjisini kısa dönemde karlılığa erişebilecek bölgelere kaydırma stratejisi olarak belirtti. 

2019 yılı sonunda 150 milyon Euro’luk yatırımla birlikte unicorn ünvanına sahip olan Glovo, Türkiye, Mısır, Uruguay ve Porto Riko gibi ülkelerde sürdürdüğü faaliyetleri durdurarak, bu ülkelerde harcadığı eforu diğer bölgelere aktaracak. Glovo açıklamasında Güneybatı ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Sahra Altı Afrika bölgesi ile Latin Amerika pazarlarına yöneleceğini duyurdu. Glovo kurucu ortağı ve CEO’su Oscar Pierre, açıklamasında 2021 yılı itibariyle karlılığa ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, Orta Doğu bölgesindeki yüksek rekabet nedeniyle faaliyetlerini durdurma kararı aldığını söylemek mümkün. Bilindiği gibi Glovo’nun alternatifi olarak ülkemizde Getir ve Banabi gibi servisler bulunuyor. Glovo birkaç hafta daha Türkiye faaliyetlerini sürdüreceğini sonrasında ise faaliyetlerine son vereceğini açıkladı. Ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde faaliyet gösteren Glovo artık faaliyet göstermeyecek. 

Getir CEO’su : Glovo Çalışanlarına Kapımız Açık 

Glovo’nun Türkiye faaliyetlerini durdurduğunu açıklaması sektörde geniş yankı buldu. Yemeksepeti ve Banabi CEO’su Nevzat Aydın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Aylardır aralıksız üzerimize çamur atarak reklam kampanyası yapan Glovo, Türkiye’yi terk ediyormuş. Üzüldüm, keşke bu ülkeye yatırıma devam edip ‘geldikleri gibi gitmeselerdi’.” ifadesini kullandı. Konuyla ilgili olarak Getir CEO’su Nazım Salur ise, “Bizimle benzer kulvarda Türk tüketicisine hizmet veren ve pazarın büyümesine katkı sağlayan Glovo, Türkiye’den çekileceğini açıklamış. Hizmet verdikleri diğer pazarlarda kendilerine başarı diliyorum. Glovo çalışanlarına da Getir’in kapısının açık olduğunu belirtmek istiyorum” açıklamasını yaptı. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı